Izabela, czyli prawie jak Jezabel…

Dostałam ciekawy list od pewnej Izabeli z Gdańska. Cytuję: „Ja aktualnie czytam książki na temat Mezopotamii (Sumer, Babilonia). Do tej pory tak sobie skakałam z miejsca na miejsce: raz trochę o Germanach, potem o postaciach z mitologii greckiej, żeby skończyć na przykład na babilońskim Marduku. I tylko mi się zamęt w głowie robił. Dlatego postanowiłam sobie ustalić jakiś porządek. Zaczęłam od Sumerów, no bo od nich wszystko się zaczęło (wszak to kolebka naszej kultury).Tak sobie czytam  i próbuję wszystko w głowie pookładać, żeby z tych tysięcy porozwalanych puzzli może kiedyś jakaś całość powstała. Co do Jezabel, poczekam na książkę, pewnie niedługo przyjdzie.W Starym  Testamencie  została przedstawiona jako osoba zła (tak samo jak jej córka Atalia) – może nie podobało się ówczesnym prorokom (Eliaszowi), że kobieta  (Achab podobno był człowiekiem słabego charakteru) samodzielnie sprawuje władzę. I to zwycięzcy piszą historię. A poza tym w religiach judeo-chrześcijańskich nie ma miejsca dla kobiet mądrych, wykształconych, pragnących traktowanych  być na równi z mężczyznami ( nie wspominam już o islamie) – niestety. Może przyczyną jest monoteizm. Pozbywając się Bogiń pozbyto się też przy okazji kobiet – spychając je poniekąd na wąską przestrzeń życia. Kobiety razem ze swoimi Boginiami były i są nadal – i mam nadzieję,iż kiedyś odzyskają należne im miejsce.
Jeżeli już jestem przy temacie kobiet, z Ewy zrobiono pierwszą grzesznicę dlaczego? bo chciała wiedzieć więcej, bo była nieposłuszna, może była ciekawa nowego – a to właśnie ciekawość pcha nas do pogłębiania wiedzy. I Ewa za tą ciekawość zapłaciła. Pisząc o Ewie trzeba wspomnieć też o Lilith – nazywanej pierwszą feministką. Czyż przy tych dwóch towarzyszkach Adam nie wypada blado?
Pozdrawiam    Izabela – a to prawie jak Jezabel 🙂
Reklama

Tagi: , , , ,

Komentarze 2 to “Izabela, czyli prawie jak Jezabel…”

 1. asenata Says:

  Co do Atalii
  poczytałam dzisiaj Stary Testament

  II Księga Królewska 8,26
  gdzie wyraźnie jest napisane,że Atalia matka Achazjasza była córką Omriego

  I Księga Królewska 16,29
  Achab jest określony jako syn Omriego

  więc Atalia powinna być siostrą Achaba

  Więcej tutaj
  http://en.wikipedia.org/wiki/Athaliah

  tylko,że po angielsku 😦

 2. iingrid Says:

  streszczając artykuł w wikipedii:
  Atalia jest w kilku miejscach Biblii nazwana córką Achaba (tam, gdzie pisze się o jej małżeństwie z królem Judy), ale w innych miejscach określa się ją jako „pochodzącą z domu Achaba” albo właśnie „córka Omriego”, z tym, że hebrajskie słowo oznaczające córkę, może tak samo oznaczać wnuczkę. myślę, że afiliacja jej jako córki Achaba jest związana z połączeniem jej z Jezebel (osobowościowo oraz ze względu na silne przywiązanie do kultu Baala i Aszery) i tak zapisała się w kulturze. natomiast chronologiczne obliczenia kilku historyków świadczą, że nawet jeśli Atalia była córką Achaba, nie mogła być córką Jezebel, gdyż musiałaby przyjść na świat parę ładnych lat przed zawarciem ich małżeństwa. więcej wiarygodnych argumentów pada za tym, że jest ona jednak siostrą Achaba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: