Trolle wirtualne, trolle realne

Trolle ze świata wirtualnego zstąpiły do realnego – oto konkluzja bardzo ciekawego artykułu z „Gazety Wyborczej”, pt. Jak tweetem podpalić świat.Jego autor  Robert Siewiorek twierdzenie o trollach bierze do Mary Aiken, cyberpsycholożki i autorki ksiązki The Cyber Effect, a kończy tymi słowy: „Świat mowy stworzył homo sapiens. Świat pisma zdobyli prawodawcy, filozofowie i poeci. Świat druku dał nam opinię publiczną. Świat hipermediów należy do trolli”.

Współbrzmi z tymi konkluzjami wymowa najnowszej książki rodzimego profesora Jana Szmyda, której recenzję znalazłam w piśmie „Res Humana” (6/16). Prof. Szmyd pisze o „regresji antropologicznej”, która oznacza „kształtowanie nowego człowieka jednowymiarowego – swoistego <posthomo>, sfrustrowanego cyborga, typowego bezkrytycznego konsumenta kultury masowej o zubożałej sferze emocjonalnej i empatycznej, samolubnego egoistę; w sumie jako śmierć człowieka” (cyt. za receznzentem prof. Januszem Gajdą).

Umarł homo sapiens? Niech żyje troll? Myślę, że nie do końca. To po prostu nowa odsłona walki, która trwa od powstania naszego gatunku: „człowiek człowiekowi wilkiem”?, czy „człowiek człowiekowi bratem”?. Wilk na naszych oczach bierze górę. A bracia, jak to bracia: Kain i Abel na przykład… 😦

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: