Zrehabilitujcie czarownice!

czarownice_z_salem_15Wstrząsając artykuł w dzisiejszym „Dużym Formacie” o czarownicach, o ich procesach, torturach, o stosach, na których ich palono i – co jeszcze gorsze – pieczono żywcem. W artykule występuje wspaniała postać pastora, który doprowadził w Niemczech do rehabilitacji prawie 2 tysięcy niemieckich czarownic. Były one palone i na ziemiach polskich, chociaż o wiele na szczęście rzadziej niż na Zachodzie Europy. Z pytanych polskich władz regionalnych, nikt właściwie tym zająć się nie chce. Jedynie prezydent Słupska Robiert Biedroń zadeklarował chęć rehabilitacji słupskiej czarownicy, spalonej na stosie w XVIII bodajże wieku. Wstrząsający artykuł!

PS Czarownica miała szczęście, jeśli władza świecka zadecydowała, by przed stosem ściąć jej głowę, to było humanitarne wtedy. Polskiego Łyszczyńskiego, który napisał traktat o nieistnieniu Boga też miano spalić, ale litościwy król kazał go – jako szlachcica – najpierw ściąć mieczem. Nie ma to jak miłosierdzie. Na obrazie czarownice z Salem uznane na niewinne w 2001 r.

Jedna odpowiedź to “Zrehabilitujcie czarownice!”

  1. Asenata Says:

    Mną już niestety nic wstrząsnąć nie jest w stanie.Przeczytałam sporo książek na temat tak zwanego czasu płonących stosów.

    W Polsce na żadną rehabilitację czarownic bym nie liczyła.Wszak i teraz co niektórzy chętnie stosy dla bliźniego by przyszykowali.Oczywiście w imię Boga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: