Czarownice płonęły zgodnie z obyczajami epoki

stos czarownicyDawno mi tak ciśnienie nie skoczyło jak dziś, gdy zobaczyłam dyskusję na FB pod moim wczorajszym wpisem pt. Zrehabilitujcie czarownice! Odezwało się kilku panów, świetnie władających piórem i swym rozumem, którzy udowadniali, żeby nie przesadzać, że takie było to wtedy czasy, że trudno oceniać mentalność ludzi według dzisiejszych norm moralnych, tyle mamy własnych problemów, a ja o jakichś czarownicach. Odpowiedziałam tymi słowy: ” I wówczas, i teraz obowiązuje 10 przykazań i chrystusowe miłuj bliźniego swego. Usprawiedliwianie eksterminacji tysięcy kobiet, za to że „odstawały od normy” w imię tamtej poprawności, jest dla mnie okropne. Czy nie należy im się słowa przynajmniej „wybaczcie!” od nas, tych racjonalniejszych, mądrzejszych, wiedzących: przepraszam, panie nie współżyły z diabłami, panie nie latały na Łysą Górę na miotłach, panie nie zatruwały mleka!!! No i tak: wydawali wyroki, torturowali, podkładali ogień wyłącznie mężczyźni. Myślę, że Jezus Chrystus płakał krwawymi łzami ze swego krzyża patrząc na to. Dziękuję Rysiu, dzięki Tobie mogę Was nadal lubić”. Rysiu to mój stary kolega ze studiów Ryszard Strauss. Mówiliśmy kiedyś (pięknie!) dialog między Onieginem a Tatianą. Nic się nie zmienił, tak myślę patrząc na fotki na FB, bo nie wiedzieliśmy się „na żywo” z ćwierć wieku.

PS Niemiecki pastor, o którym pisałam, doprowadził do zrehabilitowania już prawie 2 tysięcy czarownic. I działa nadal. Powiedział, że dokumenty z tortur i kaźni nie pozwalają mu żyć tak jak przedtem.

Jedna odpowiedź to “Czarownice płonęły zgodnie z obyczajami epoki”

 1. Asenata Says:

  Trzeba przypomnieć,że nie tylko kobiety palono -mężczyzn i dzieci również.
  Zawsze się zastanawiam dlaczego w ludziach tyle zła?
  Może mamy w sobie jakiś gen mordu,który w specyficznych,sprzyjających warunkach ujawnia się w całej okazałości.
  Jeżeli prześledzimy nasze dzieje,to nie ma okresu ,żeby ktoś kogoś w okrutny sposób nie zabijał.
  Zawsze szukano tzw kozła ofiarnego na którego można zrzucić swoje frustracje,niepowodzenia i lęki.
  Byli heretycy,innowiercy,Żydzi,czarownice.Był okrutny czas zbrodni XX-go wieku
  .A teraz czyż tej roli (kozła ofiarnego) nie pełnią homoseksualiści,często feministki,a już na pewno to straszne „Dżender”.?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: