Boże, użycz mi pogody ducha

„W drodze ewolucji w procesie doboru naturalnego więcej potomstwa zostawiali po sobie ludzie posiadający zdolność śmiania się w trudnych sytuacjach – czytam w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” (Olga Woźniak, Co śmieszy niemowlęta). Mogli się też nimi lepiej opiekować, bo – jak pokazują badania – optymiści rzadziej kończą na zawał serca i choroby wywoływane przez stres. Dlaczego? To wynika z fizjologii. Pod wpływem szczerego śmiechu spada bowiem poziom hormonów stresowych, które kurczą naczynia krwionośne i podnoszą ciśnienie krwi. Śmiech pobudza do pracy układ krążenia, masuje mięsień sercowy, zapewnia lepszą wentylację płuc i dotlenia krew. Co więcej, okazuje się nawet, że wzmacnia układ odpornościowy. Ludzie weseli są więc odporniejsi na infekcje”. 

Coś w tym jest. Gdy staję sie smutna i nie chce mi się śmiać, to znak, że idę  nie tą co trzeba drogą. U anonimowych alkoholików na początku i końcu każdego mitingu wypowiada się słowa: – Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym czego zmienić nie mogę, odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.

No więc z pogodą i uśmiechem udaję się teraz do redakcji, aby zredagować ciekawy tekst o Różokrzyżowcach, który otrzymałam wczoraj wieczorem do jesiennego „Wolnomularza Polskiego” :-).

Komentarze 2 to “Boże, użycz mi pogody ducha”

 1. Asenata Says:

  Ja też dzisiaj o różokrzyżowcach czytam.
  A konkretnie to zabieram się (nie wiem tylko czy się uda) do przeczytania-Alchemicznych Godów Chrystiana Różokrzyża

  Nie mam powodu ostatnio do śmiechu,
  jedyne na co mnie stać to delikatny uśmiech.Ale dobre i to.

 2. ostatek Says:

  Biorę przykład i próbuję się uśmiechać… prosząc Los i wszystkich Bogów o pogodę ducha. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: