Wielki wódz, kiepski zięć…

Jedna z moich Czytelniczek zapytała, dlaczego poza boginią Hathor, nie ma  w mych rozważaniach kobiet, a przecież jestem znaną (J) feministką. Poprawiam się. Bohater mych rozważań Mojżesz był wielkim przywódcą, co do tego nie mam wątpliwości, choć w jego rozmowy z Jahve średnio wierzę. Jak było naprawdę, nigdy już się nie dowiemy, ale na zawsze jego imię wiąże się z przełomem ducha Izraela  i przekazaniem w sumie nam wszystkim dziesięciorga przykazań. Do nich zresztą wkrótce powrócę w Aszerze, na razie słów kilka o żonie Mojżesza Seforze i jego teściu kapłanie Midianitów Jetro. Mojżesz spotkał Seforę przy studni, gdy po zabiciu Egipcjanina znęcającego się nad Izraelitą, uciekł – ścigany egipskim listem gończym – do kraju Midianitów. Sefora była jedną z siedmiu córek Jetry i wkrótce została żoną Mojżesza. Swoją drogą ciekawe, że bogaty i poważany kapłan Midianitów oddał tak szybko swą córkę uchodźcy… Fakt, miał tych córek dużo…  Myślę, że potem tego żałował, bo choć Mojżesz zabrał ją do Egiptu, gdzie wodził się z faraonem i obwieścił wyjście/ucieczkę ludu Izraela, to potem musiał ją z synemi odesłać z powrotem do ojca. Gdy był już na pustyni, w Biblii jest scena, że do obozu uchodźców z Egiptu przybywa Jetro z córką i wnukami. Wszystko wydaje się wówczas ok., Mojżesz gości swych gości ( J ), nawet słucha teścia, gdy ten radzi mu jak usprawnić sądy nad ludem Izraela, ale potem szybko oddala. Jetro, Sefora i synowie odchodzą. I cała rodzina właściwie znika z Biblii. Kolejne informacje o Midianitach są coraz gorsze. Ponoć przeszkadzają Izraelitom w  wędrówce, coraz częściej zdarzają się krwawe potyczki. W dużo późniejszych latach, już za króla Dawida, dochodzi do regularnych, zażartych walk. Midianici to wrogowie Izraela – taki dostajemy przekaz, zwłaszcza że występują obok innych wrogów – Edomitów, którzy Mojżeszowi nie pozwoli niegdyś przejść przez swoje ziemie, przez co biedak musiał nadkładać drogi. Wracając zaś do małżeństwa Mojżesza. Wygląda to na mariaż z rozsądku a nie miłości, nie pierwszy i nie ostatni w dziejach ludzkości. A na zdjęciu fragment obrazu Boticellego, Sefora przy studni. Gdyby jej oddać głos, ciekawe, co by powiedziała o swym mężu Mojżeszu…

Komentarzy 5 to “Wielki wódz, kiepski zięć…”

 1. Asenata Says:

  W Torze jest Cipora

  Mojżesz zawdzięczał jej życie

  Księga Wyjścia 4
  24.W czasie podróży w miejscu noclegu spotkał Pan Mojżesza i chciał go zabić. 25 .Sefora wzięła ostry kamień i odcięła napletek syna swego i dotknęła nim nóg Mojżesza, mówiąc: «Oblubieńcem krwi jesteś ty dla mnie». 26 I odstąpił od niego [Pan]. Wtedy rzekła: «Oblubieńcem krwi jesteś przez obrzezanie»

  ” To Cippora-cudzoziemka- obdarza swego syna znakiem Przymierza Boga z narodem wybranym, nadając tym samym tożsamość swemu mężowi i ratując go od śmierci. Po tym tajemniczym wydarzeniu oraz po spotkaniu z Aaronem Mojżesz przystępie do wykonywania swej misji i staje przed faraonem”

  -„Kobiety w Biblii. Stary Testament” Elżbieta Adamiak

 2. Aszera Says:

  Tak, wiem o tym. Pisownie imion w różnych źródłach inne. To moje najbardziej popularne. Uratowała mu życie, ale nie odwdzięczył jej się zbytnio potem… pozdrawiam

  • Asenata Says:

   Nie znalazłam wyjaśnienia dlaczego została odesłana.

   Chociaż
   „Żydowskie legendy biblijne” – Micha Josef Bin Gorion”

   „Wydając za Moszego córkę Jitro postawił warunek, że dzieci urodzone pod jego dachem wychowywane będą w połowie na Żydów, a w połowie na Egipcjan”

   I jeszcze

   „…po spotkaniu z Aharonem i za jego radą, Mosze jednak odsyła żonę i synów do teścia”

   To po prawdzie nic nie wyjaśnia ,ale jak na ten moment tylko to znalazłam.

 3. Aszera Says:

  Szukać, zdaje mi się, należy w uwarunkowaniach zewnętrznych, rozejścia się dróg Midianitów i Izraelitów. To oddalenie Midiantki staje się więc symboliczne. Midianici nie przyjęli jedynego Boga Mojżesza, choć z początku Jetro to zadeklarował, i mimo tego, że oba narody(?) były semickie.

  • Asenata Says:

   Jeżeli patrzeć jeszcze pod kątem Biblii
   Protoplasta Midianitów,Midian był synem Ketury, drugiej żony Abrahama

   Księga Rodzaju 25
   1.Abraham poślubił jeszcze drugą kobietę, imieniem Ketura. 2.Ona to urodziła mu Zimrana, Jokszana, Medana, Midiana, Jiszbaka i Szuacha.

   Księga Liczb 31,1-12 nastąpiło wybicie Midianitów.
   Księga Sędziów 6, 1-6 tutaj Midianici gnębią Izrael

   Jeszcze trochę w temacie poczytam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: