Sen, prawie proroczy…

Miałam dziś sen. Widziałam Mojżesza pasącego stada owiec swego teścia Jetro kapłana Midianitów. A potem ujrzałam Krzew Gorejący i Boga przemawiającego do Mojżesza, ale – dziw nad dziwy – słów było więcej niż tych biblijnych. – Idź Mojżeszu na Wzgórza Niewolników (Serabit al.-Chadim w Egipcie, w południowym Synaju), znajdziesz tam kopalnię miedzi i turkusu, i świątynię pogańskiej boginii Hathor. Pracują tam od dziesiątków lat jako ludzie niewolni także i twoi rodacy. Uwolnisz ich wraz z innymi Izraelitami, gdy wyjdziesz z egipskiego domu niewoli i udasz się do ziemi Kaanan, którą wam obiecałem. Jest wśród nich Jaban, poważany bardzo i zwany przez innych „pisarzem”. To on wykuł litery na obelisku i sfinksie, które tam zobaczysz. Weź Jabana ze sobą, on nauczy lud twój pisma. A gdy Izraelem będą rządzić królowie, nazwą to pismo hebrajskim. To będzie już na zawsze pismo twego ludu”.

I na tym sen się urwał, a ja przeczytałam z internecie artykuł Rafała Kalińskiego z UW o początkach alfabetu: „Jedne z najstarszych znanych obecnie zabytków pisma alfabetycznego odkryto na spalonej słońcem pustyni półwyspu Synaj. Pewna górska dolina przez wieki przyciągała uwagę egipskich faraonów i kupców. Przyczyna? Pod skałami znajdowały się łatwo dostępne złoża turkusów oraz miedzi. Cenne surowce były powodem, dla którego w ustronnej kotlinie, zwanej dziś Serabit al-Chadim, wzniesiono świątynię egipskiej bogini Hathor, a okoliczne skały dosłownie upstrzono inskrypcjami. Większość z nich zapisano hieroglifami. Niektóre jednak powstały w innym piśmie, nazywanym obecnie protosynajskim. Liczba 30 znaków używanych w tych zapisach od razu nasunęła uczonym myśl, że chodzi o pismo alfabetyczne. Gdy brytyjskiemu egiptologowi, Alanowi Gardinerowi, udało się w 1916 roku odczytać często powtarzającą się grupę znaków jako b’lt – ba’alat, czyli „Pani”, semicki odpowiednik pojawiającego się w inskrypcjach hieroglificznych imienia bogini Hathor, naukowców ogarnął zrozumiały entuzjazm. Niestety, przez następne lata nie odczytano ani jednego wyrazu więcej”. http://web.archive.org/web/20190911071449/http://archiwum.wiz.pl:80/1996/96094000.asp.

Warto dodać, że kopalnie na Synaju powstały jeszcze w Starym Państwie, ok. 3000 lat przed naszą erą. Za czasów Średniego Państwa nadal wydobywano tam miedź i turkus. Wikipedia podaje: „Ponieważ inskrypcje w większości zostały wykute w skale nie można określić ich wieku. Zaledwie dwa napisy powstały na zabytkach kamiennych, na figurce sfinksa i na posążku znalezionych w świątyni Hathor. Na podstawie badań cech stylistycznych ustalono, że kamienne zabytki powstały albo w okresie Średniego Państwa (XII dynastia, 1991–1785 r. p.n.e.), albo za panowania faraon Hatszepsut (Nowe PaństwoXVIII dynastia, 1479–1458 r. p.n.e.)”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sarabit_al-Chadim

Ponieważ spory naukowców, kiedy nastąpił Exodus trwają, nie można wykluczyć, że Mojżesz uwalniając izraelitów z egipskiej  niewoli nie zahaczył o te kopalnie, zwane od niepamiętnych czasów „Wzgórzami niewolników”, i nie zabrał pracujących tam rodaków do Ziemi Obiecanej. J

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: