Pod okiem Turkusowej Pani

Mój powrót do Aszery spotkał się z odzewem. Pierwszy wpisał się Paweł, którego też zafascynowało tytułowe pytanie, czyli w jakim języku napisano Dziesięć Przykazań. Stwierdził, że też będzie zgłębiał temat (od 19.00). To był wieczór. Ranek też był miły. Napisała do mnie Ostatek, moja bliska znajoma z Internetu: „Dzięki. Cieszę się, że wróciłaś do blogowania. Mam radochę czytając. Podzielę się wspomnieniem o rozważaniach językowych. Lata świetlne temu, mniej więcej 1945-50, zastanawiałyśmy się z przyjaciółką bibliotekarką nad językiem starotestamentowej oślicy. Wszystko przez Stalina, który jako student seminarium duchownego pisał pracę nt. w jakim języku przemówiła oślica Balaama. Odpowiedzi nie znalazłyśmy. Dowiedziałyśmy się za to, co zwierzątko miało do powiedzenia. Śmieszkowania wystarczyło na kilka lat. Pozdrawiam. Naprawdę się cieszę z powrotu do Aszery. Bardzo mi jej brakowało”. Po jakimś czasie odezwała się Asenata, którą z kolei zainteresowała książka o Maat.

Przy drugiej porannej kawie zastała mnie wnuczka Emilka, która wróciła zadowolona z próbnego egzaminu ósmoklasistów. – O, co czytasz babciu? – spytała. – Biblię Emilko, jestem właśnie z Mojżeszem na górze Synaj i odbieram od Boga kamienne tablice. – Te z przykazaniami? – drążyła dalej Emilka, która ma głowę nie od parady i zainteresowania szerokie, w tym religioznawcze. – Tak Emilko. Zastanawiam się, w jakim języku napisał je Bóg/Mojżesz. – A dlaczego mówisz Bóg/Mojżesz babciu? – Bo Bóg  najpierw sam swym palcem napisał w boskim języku to co chciał przekazać ludowi Izraela, a potem, gdy Mojżesz pierwsze tablice potrzaskał (lud zrobił sobie imprezkę wokół Złotego Cielca), podyktował Mojżeszowi raz jeszcze przykazania i kazał mu pisać samemu. – I Mojżesz przeczytał je później ludowi? – to dalej Emilka. – W tym sęk kochana. Biblia o tym nie mówi. Prawi, że lud Izraela słuchał słów Mojżesza, ale kamienne tablice jakby nie były do tego potrzebne. Nie ma na przykład czegoś takiego: – I zebrał swój lud Mojżesz wokół tablic kamiennych i nakazał: czytaj te boskie słowa mój ludu! I ucz się ich na pamięć. Ja myślę Emilko, że może tylko niektórzy z egipskich uciekinierów byli piśmienni, w tym na pewno sam Mojżesz. Reszta to byli analfabeci i przeczytać boskich nakazów po prostu nie umieli, tylko przez pośrednika, czyli Mojżesza. – Babciu, ale w jakim w końcu języku mówili i pisali do siebie? – Ot i zagwozdka Emilko, może w protosynajskim? Bo wiesz, na tym samym Synaju była starożytna świątynia bogini egipskiej Hathor, nazywanej „Turkusową Panią”, i tam pewien uczony odnalazł na początku XX wieku  napisy: trochę hieroglify, trochę… nie hieroglify. – A co babciu, a co? – Kto wie, może to były pierwsze ślady języka prekaananyjskiego, z którego powstały język fenicki i paleohebrajski (takie bliźniaki), język pierwszych ksiąg biblijnych?…- Ale dlaczego w świątyni egipskiej babciu? – Starczy na dziś Emilko. Pijmy kawkę.

Komentarze 3 to “Pod okiem Turkusowej Pani”

 1. Asenata Says:

  Jeżeli chodzi o drugie tablica
  to
  Księga Wyjścia 34,1

  Biblia Tysiąclecia
  -Pan rzekł do Mojżesza: «Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia podobne do pierwszych, a na tych tablicach wypisz znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś

  Wyjścia 34,27
  Pan rzekł do Mojżesza: «Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem».

  Ale już w Biblii Poznańskiej
  Wyjścia 34,1
  Potem Jahwe przemówił do Mojżesza
  -Wykuj sobie dwie kamienne tablice, podobne do pierwszych. Ja wypiszę na tych tablicach sowa, jakie były w pierwszych tablicach, które potłukłeś.
  Ale w 34,27 jest już -Zapisz te słowa

  • Asenata Says:

   Wyjścia 34,1

   Brytyjka

   …A Ja wypiszę na tych tablicach słowa…

   Biblia Pierwszego Kościoła
   …Wypiszę na tablicach te słowa…

   Jeszcze Tora
   Szmot,Ki Tisa 34,1
   tu jest też…a napiszę…

 2. Ostatek Ostatek Says:

  XXXIV. I. Ks. Wujek:
  Wyciesz (prawi) sobie dwie tablice kamienne na kształt pierwszych, a napiszę na nich słowa, które miały tablice, któreś potłukł. 
  Był tedy tam z Panem czterdzieści dni, i czterdzieści nocy: chleba nie jadł i wody nie pił, i napisał na tablicach słów przymierza dziesięć. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: