Tolkien, choć nie tylko

Tolkien-Movie-Poster-687x1024

W wyborczym dniu zrobiłam sobie fajny program: wybory, basen (codzienny 1 km) i kino. Poszłam na film biograficzny o Tolkienie. Większość pewnie myśli o filmach nakręconych na podstawie jego książek, a we mnie odżywają wspomnienia z dzieciństwa (późnego) i lektury Władcy pierścieni i Hobbita. Byłam zachwycona i podekscytowana. Do dziś pamiętam straszliwe emocje, gdy Ewa, moja koleżanka z klasy, wciąż zapomniała mi przynieść 3. tom – Powrót króla, który był do dostania tylko z Bibliotece sanatorium wojskowego w Kudowie-Zdroju! Z zadowoleniem patrzyłam na film (nie wiedziałam, że Tolkien wraz z bratem zostali sierotami), nie dłużyły mi się wcale wolne sekwencje. I właściwie nie obchodziło, że rodzina pisarza odcięła się od tej produkcji. Zagłębiłam się cała w tamten miniony świat. Rano, gdy zweryfikowano wyniki polskich wyborów, poczułam się bardzo niekomfortowo.; wręcz źle. Pewnie, że to nie Mordor, ale jednak kraina nie z mojej bajki. Chce mi się mojej „Drużyny”, przyjaciół, na których mogę liczyć (masoneria kwitnie w tej dziwnej atmosferze: tworzą się nowe loże, do naszych drzwi puka wielu świetnych kandydatek i kandydatów); chce mi się zagłębić w świat uczuć i wyobraźni. Co niniejszym czynię. 🙂

Komentarze 2 to “Tolkien, choć nie tylko”

 1. zwykły profan Says:

  Czy interesowała się Pani kiedykolwiek znaczeniem agentury obcych wywiadów w polskiej polityce? Chodzi mi o to czy dopuszcza Pani możliwość że np w tzw Koalicji Europejskiej niektóre wpływowe osoby mogą być agentami niemieckiego czy rosyjskiego wywiadu? Czy taka wiedza może mieć dla Pani jakiekolwiek znaczenie? Zmieniają się nazwy partii a te same osoby pozostają. A jeśli tak jest? To czy brak wygranej przez tych ludzi, jest powodem do zmartwień?

  Porównuje Pani „Drużynę” z Władcy do roli jaką pełni Masoneria. A ja mam pytanie, czy są masoni patrioci, gotowi stracić reputację dla słowa patria. Mnie interesują masoni chętni bezinteresownie pomagać np szpitalach. Czy wreszcie Mason jest równy nie masonowi?
  Ciekawe jest to że Władysław Gomółka był wyrzucony z partii za „odchyły prawicowo nacjonalistyczne”. Obecnie patria czyli wolny świat jak rozumiem ojczyznę ma dla elit takie samo znaczenie jak odchyły prawicowo nacjonalistyczne gomółki dla Partii.

  Miałem mniej więcej 19 lat gdy czytałem Władcę Pierścieni. Byłem całkowicie zaskoczony i pochłonięty światem w nim przedstawionym. Jak Pani z pewnością wie „drużyna” z jakiej składa się trzon wyprawy to postacie absolutnie przejrzyste. Bardzo wcześnie ginie jedna z postaci z drużyny która pożąda pierścienia dla siebie, a więc jego piękna i władzy którą oferuje. Czy Masoneria chce zbudować świat wolnym dla biednych ludzi, zwykłych, tych z małych wsi, miasteczek? Czy chce przekazać możnym tego świata że ci co mają niewiele są tak samo ważni jak ci co kochają swoje bogactwo i władzę. „Drużyna” z Władcy wszędzie szukała ludzi wolnych od potajemnych i złowieszczych układów, tylko po to aby uratować świat, chociażby dla tak nieznaczących mieszkańców jak wioska Hobbitów Shire. Czy takie same cele ma Masoneria?

 2. wojciech.domagala@wp.pl Says:

  Żaden Mason nie zdechł w ostatnim czasie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: