Manifa 2018

Ten biało-czerwony  cycaty LUDEK  to moja ulubiona fotka z dzisiejszej Manify.

Komentarzy 5 to “Manifa 2018”

 1. zwykły profan Says:

  Na zdjęciu ze strzelbą z jajami jest mały transparent z napisem „zwierzęta czują tak samo jak ty”. Czytam książkę o psach, w której autorka świadomie unika antropomorfizacji zwierzęcych zachowań. To ciekawe założenie, (nie wiem jeszcze czy słuszne), ponieważ zawsze tłumaczyłem sobie np: radość psa, merdanie ogonem w kategoriach podobieństw do ludzkiego przeżywania radości. Postanowiłem spróbować na jakiś czas pójść tym nowym tropem, od razu pojawił się w mojej głowie problem braku pojęć tłumaczących zachowania zwierząt bez odniesienia do ludzi. Bo np zwierzęta między sobą także okazują np radość. Czy ludzie są zwierzętom potrzebni, prawdopodobnie nie. A jednak ludzie i zwierzęta żyją obok siebie. Ale czy rozumiemy czym jest granica miedzy gatunkami, i w jaki sposób zachodzą połączenia?
  To taka moja dygresja od Manify, bo ta, sama w sobie jakaś taka smutna mi się wydała.

 2. Sfirex Says:

  Co do zwierząt to nie tylko u nich mamy problemy ze stwierdzeniem mądrości – u roślin i niektórych ludzi też. Nawet jeśli takowe nie są mądre to warto je wspierać i dbać o nie. Bo jak byśmy zareagowali gdyby się okazało, że dla istot z innej planety jesteśmy zwierzętami? „Ja nie jestem zwierzęciem! Jestem zbyt mądry! Zaraz tym ufolom pokażę!” – wielki ziemski geniusz poskakał, pokrzyczał, został za to pogłaskany i zaprowadzony do kojca.
  A Manifa dobrze, że istnieje i ludzie się na niej pojawiają. Kiedyś na marszu w obronie invitro widziałem sporo mężczyzn, dobrze, że tacy są. Szkoda tylko, że kobiece ruchy nie mają takich przywódczyń jak jest u facetów. Bo na przykład ostatnio u Lisa gościem była Pani Środa. Nagle zaczęła się skarżyć, że niestety ale rektor uczelni nie chce się zgodzić na proponowany przez nią program uświadamiania studentów co do tolerancji. Nie rozumie ona, że student ma swój światopogląd i nie zmieni go kurs Pani Środy, że jak już to takie indoktrynacje powinny odbywać się w pierwszych klasach podstawówki (pewnie druga strona znowu by krzyczała, że ich dzieci ktoś krzywdzi). Jak tak szanowana w kobiecym gronie działaczka społeczna niestety nie rozumie z czym do kogo to nie dziwię się, że postulaty kobiet są ignorowane. Do boju kobiety, do wybitności (nie tylko społecznej).

 3. Aszera Says:

  Z siostrzanymi pozdrowieniami!

 4. Sfirex Says:

  Dziękuję i również pozdrawiam. A piszę też ponieważ stworzyłem definicję dla wyrażenia Rzeczpospolita Kobieca. Proszę Panią aby Pani odpisała czy się Pani podoba i co Pani myśli 🙂

  Rzeczpospolita Kobieca to stan społeczny, w którym o każde kluczowe stanowisko w państwie starają się, co najmniej dwie kobiety zdolne w każdej chwili do objęcia tegoż stanowiska (tzn. posiadające odpowiednie zaplecze*). To także koncepcja, że zwykła** kobieta wierzy w szeroko rozumianą Solidarność społeczną, której częścią jest Solidarność samych Kobiet.

  *nic „na hurra”, „że się uda”, lecz z planem działania i z ludźmi,
  **nieubiegająca się.

 5. zwykły profan Says:

  Mnie fascynuje w psach niesamowita łatwość przeżywania radości. Pies może mieć obcięta łapę, a i tak będzie pragnął biegać, skakał, merdał ogonem i robił te same rzeczy co przed wypadkiem. Z moich obesrwacji wynika że psy mają zdecydowanie mniejszą podatność na obniżenie nastroju niż ludzie. Z taką samą łatwością żyją z człowiekiem który jest zdrowy lub chory. Nie liczy się dla nich makijaż, zasobnosć portfela, nadmiar. Odpadają konflikty ideowe. Licza się zapachy, postrzeganie, przyjaźń. „Mądrość” zwierząt, skupię się psach, nie koniecznie jest tym co jako ludzie możemy pojąć. Ogólnie rzecz biorąc zwierzęta mają kilka podstawowych potrzeb, jedzenie, spanie, wspólnota, przestrzeń i to wystarcza, są sensem, w psim rozumieniu nawet nie są przeżywane jako sens ale fakt. Z ludzkiego punktu widzenia – prostota, być może z psiego –
  pełnia życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: