Siostry i bracia w WWP

Medal WWPZbliżają się wielkimi krokami dni, w których Wielki Wschód Polski będzie obchodził rocznicę 20-lecia. Co się będzie działo nie napiszę, choć trochę wiem ( 🙂 ). Mogę ujawnić kawałek „mojej działki”, czyli „Wolnomularza Polskiego”. Otóż zamówiłam u zaprzyjaźnionych braci tekst o drodze kobiet do struktur tej obediencji, która zrodziła się jako męska i przez długie lata – tak samo jak jej pierwowzór francuski – taką pozostawała. I tu cytat: „Pierwsze próby podjęcia decyzji o przyjmowaniu kobiet do Wielkiego Wschodu Polski nie powiodły się. Większość braci postanowiła zachować istniejące status quo. Jedni ze względu na tradycję Wielkiego Wschodu, inni ze względu na kurtuazję w stosunku do Le Droit Humain, inni zaś przekonani do czysto męskiej formuły funkcjonowania masonerii. Jednak z biegiem lat narastało przekonanie o tym, że wolnomularstwo liberalne, aby sprostać wymogom współczesności, musi stać się bardziej egalitarne – między innymi w aspekcie praw kobiet. Potrzebny był jednak impuls, który mógłby spowodować dokonanie tej zmiany”.

Ten impuls pojawił się 10 lat temu, w roku 2007, ale co nim konkretnie było, przeczytacie w zimowym numerze „Wolnomularza Polskiego”.

Jedna odpowiedź to “Siostry i bracia w WWP”

  1. www.WojciechDomagala.com Says:

    Czy jakaś gadająca głowa dzisiaj zdechła?

    Aszera posted: „Zbliżają się wielkimi krokami dni, w których Wielki Wschód Polski będzie obchodził rocznicę 20-lecia. Co się będzie działo nie napiszę, choć trochę wiem ( 🙂 ). Mogę ujawnić kawałek „mojej działki”, czyli „Wolnomularza Polskiego”. Otóż zamówiłam u zaprzy”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: