Doktorka, ministra, pielgrzymka :-)

dzień kobiet na wesoło Lekarka i aptekarka – to brzmi „normalnie”, ale „ministra” czy „ministerka” – jeszcze nie.  Język odzwierciedla nam realne procesy społeczne, w tym emancypacji kobiet. Pierwsze „doktorki”   miały trudności z dostaniem się do męskich wyłącznie towarzystw naukowych (u nas dr Tomaszewicz-Dobrska, chyba pierwsza lekarka w Warszawie), leki kręcone przez aptekarki miały być ponoć gorsze niż przez aptekarzy.    Całe zawodowe życie z różnym natężeniem zajmuję się emancypacją kobiet; ostatnio intensywnie Zakonem Mopsów. Były prefeministkami nie zdając sobie z tego sprawy. Nasz polski feminizm zresztą zawsze był nieco „krzywy”. Przez lata niewoli zdominowany przez kwestie: najpierw Niepodległość, a potem powalczymy o nasze, kobiece prawa. Swoją drogą w roku przyszłym będziemy obchodzić 100 lat nadania Polkom (Piłsudski!) równych praw politycznych.

PS Mamy pielgrzyma, ale pielgrzymka to nie pielgrzymująca kobieta lecz sama wędrówka za świętościami.  Pani Ewo – dziękuję za list!

Bo języki zmieniają się wolno… A poza tym niektóre żeńskie formy utworzone, czasem na siłę w myśl dziwie pojętego feminizmu – i abstrahuję teraz od Pani wpisu – dają efekt przeciwny do zamierzonego. Bo prokuratorka, adwokatka, biolożka czy stomatolożka to takie panie trochę bawiące się w wykonywanie tych zawodów . Format – ka, którego używamy do utworzenia żeńskich form służy też do tworzenia zdrobnień. A chyba nie o to chodzi w zamyśle. Nie ma co się gniewać na język, że jest, jaki jest, i na historię i minioną obyczajowość, że to mężczyźni pełnili pewne funkcje i wykonywali różne zawody. Myślę, że feminizm nie polega na histerycznym tworzeniu firm typu: Ministra czy premiera, a na działaniu takim jak Pani. Więcej można zrobić ważnych rzeczy, będąc kobietą – sekretarzem podchodzącą poważnie do swoich zadań niż panią ministrą na przykład walczącą z językiem. Pozdrawiam serdecznie

rysunek pochodzi ze strony http://topmejt.co.uk/dzien-kobiet-na-wesolo/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: