Koniec z Mopsami

BA-165736-2Koniec. Referat o Mopsach napisany. Prezentacja gotowa. Jutro – hej ho, hej ho, do Wolnomularza zimowego by się szło! 🙂 A na razie przerywnik i nagroda – Mistrz i Małgorzata Bułhakowa. To się nigdy nie zestarzeje. bracia johann-joachim-kändler-and-johann-friedrich-eberlein-freemasonsFragment z końca referatu: Funkcje w loży Mopsów – dotychczas wyłącznie męskie – musiały zostać sfeminizowane. I tak mamy: „Wielebnego i Wielebną, Dozorcę i Dozorczynię, Podskarbiego i Podskarbinę, Sekretarza i Sekretarkę, Wiernego i Wierną, Głośnego (dziś Mówca) i Głośną, Gorliwego i Gorliwą. Jaki to był językowo rewolucyjny krok świadczy choćby to, że dzisiaj w  masonerii kobiecej, a jeszcze bardziej w Le Droit Humain, stosujemy często końcówki męskie (ja np. jestem sekretarzem w Gai, a nie sekretarką, siostra jest ekspertem a nie ekspertką).

 

Komentarze 3 to “Koniec z Mopsami”

 1. www.WojciechDomagala.com Says:

  Bułhakow nie narzekał na Józefa Stalina i twierdził, że środowisko pisarzy gorszy ma do niego stosunek.

  Aszera posted: „Koniec. Referat o Mopsach napisany. Prezentacja gotowa. Jutro – hej ho, hej ho, do Wolnomularza zimowego by się szło! 🙂 A na razie przerywnik i nagroda – Mistrz i Małgorzata Bułhakowa. To się nigdy nie zestarzeje. Fragment z końca referatu: Funkcje w lo”

 2. Ewa Says:

  Bo języki zmieniają się wolno… A poza tym niektóre żeńskie formy utworzone, czasem na siłę w myśl dziwie pojętego feminizmu – i abstrahuję teraz od Pani wpisu – dają efekt przeciwny do zamierzonego. Bo prokuratorka, adwokatka, biolożka czy stomatolożka to takie panie trochę bawiące się w wykonywanie tych zawodów 😏. Format – ka, którego używamy do utworzenia żeńskich form służy też do tworzenia zdrobnień. A chyba nie o to chodzi w zamyśle. Nie ma co się gniewać na język, że jest, jaki jest, i na historię i minioną obyczajowość, że to mężczyźni pełnili pewne funkcje i wykonywali różne zawody. Myślę, że feminizm nie polega na histerycznym tworzeniu firm typu: Ministra czy premiera, a na działaniu takim jak Pani. Więcej można zrobić ważnych rzeczy, będąc kobietą – sekretarzem podchodzącą poważnie do swoich zadań niż panią ministrą na przykład walczącą z językiem.
  Pozdrawiam serdecznie 😊

 3. Sfirex Says:

  Dobry wieczór Pani Mirosławo. Spodobał mi się temat więc dodam od siebie tylko tyle żeby nie odmieniać form, bo odmienia się w dół. Aby wynieść kobietę chociażby na równi z mężczyzną, stworzyłbym nowe formy. I tak:
  a) Naukowiec – od nauka – M
  Wiedząca – od wiedza – K
  b) Sportowiec – od wysportowany – M
  Zręczna/Zwinna – od zgrabna – K
  c) Nauczyciel – od uczenia kogoś – M
  Doświadczycielka – od mądra/doświadczona – K
  I tak można się bawić w nieskończoność.
  Pozdrawiam.
  (M – mężczyzna, K – kobieta).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: