Bez Grzegorza Miecugowa

Mieliśmy z Adamem oglądać Ranking Mazura, włączyłam TVN 24, a tu – szok. Zmarł red. Grzegorz Miecugow. Był świetnym dziennikarzem, dowcipnym, celnym, mądrym. Osobiście nigdy go nie poznałam (Adam widywał go dawnymi laty w Polskim Radiu), za to jego żona redagowała pierwsze wydanie mego POBOYOWISKA. To był rok 1992, zapamiętałam z naszych spotkań zmartwienie, jej mąż – jak mówiła – był na kolejnym zawodowym zakręcie. Martwiła się o niego. I właśnie od tego momentu obserwowałam aktywność redaktorską i dziennikarską Grzegorza Miecugowa. Adam z Krakowa znał jego ojca, zmarłego w 2009 r. Brunona, także dziennikarza i publicystę, piszącego teksty satyryczne do kabaretów, piosenki dla zespołów. Ja zapamiętałam go z cyklu Duchy polskie. Cześć Ich pamięci.

Tak mi dzisiaj smutno.

PS Panie Zwykły Profanie, nie wyrzucę miotły czarownicy, mimo Pana rad. Jest kawałek tejże we mnie, są we mnie także po trochu te wszystkie pamiątki z podróży, które opisałam w poprzednim poście. Ludzkość przechodziła różne etapy, chrześcijaństwo jest  jednym z nich. Ja lubię pamiętać o wszystkich boginiach i bogach, w które niegdyś wierzono. Czy ci ludzie, którzy urodzili się na tysiące lat przed Chrystusem byli gorsi od nas? Byli po prostu inni. Ja tę inność chcę zachowywać i pamiętać o niej, w tym maleńkim wymiarze, jakim jest jednostkowe życie ludzkie. Pozdrawiam pana, doceniam, że Pan dobrze chce dla mojej duszy. 🙂

Komentarze 2 to “Bez Grzegorza Miecugowa”

 1. www.WojciechDomagala.com Says:

  Czy ci ludzie, którzy urodzili się na tysiące lat przed Chrystusem byli gorsi od nas? Byli po prostu inni. Oh je ne sais pas, j’imagine avoir appris que l’être humain ne change pas. tyle że teraz mamy smartfony Myślisz, że jak krzyżowcy palili Jerozolimę to myśleli o Bogu?

 2. zwykły profan Says:

  To Pani chciała wyrzucić miotłę, ja tylko chciałem dodać Pani animuszu. Wiadomo, miotła ma swoje duchowe dziedzictwo. Nie zachęcam do wyrzucania więcej. No chyba że jakieś okoliczności sprawią inaczej. Sztuka mi się podoba. U mnie było trochę inaczej. Z Węgier i Holandii przywiozłem sobie kubek, oba już gdzieś przepadły, z Dani i Bośni kamyk znaleziony na ziemi. W Bośni zostawiłem gdzieś na poboczu małe grafitii narysowane kamieniem na kamieniu, w postaci serca z napisem Gospa w środku, ot takie moje fantazje.
  Czy chrześcijaństwo jest etapem? To również zależy od Pani. Motyw światła jest ważny w Masonerii. A czy Pani widzi światło Chrystusa? Podoba mi się Pani gorliwość, przypomina mi ona trochę Św Pawła z czasów zanim oślepiło go Światło gdy jechał w wiadomej sprawie do Damaszku. Dlaczego Bóg go wybrał mimo że nie stał po stronie uczniów Jezusa? Ponieważ wierzył w to co robił. Był nieugięty, świetnie przygotowany, był człowiekiem zaufanym. Chrześcijańska Retoryka nie była go w stanie przekonać.
  Jeśli chodzi o te przejściowe etapy, wróciłem dzisiaj do domu i znalazłem na youtubie taki oto wywiad z młodą dziewczyną mieszkającą we Francji, która opowiada o dyskryminacji chrześcijan, i promocji Islamu: https://www.youtube.com/watch?v=9KKOl5wH-fk Na przykładzie tego wywiadu widać że we Francji ta przejściowość chrześcijaństwa jest zaplanowana, nie jest naturalna. Jest przyspieszana. Chrześcijaństwo nie przemija bo się znudziło.

  Nie uważam by ludzie żyjący przed Chrystusem byli gorsi. Może nawet byli tacy sami, bez techniki, ale technika nie czyni nas ludźmi o dobrych sercach. To jest zaskakujące że tak dawno temu, właśnie w wymiarze historycznym Jezus zakładając pierwszą wspólnotę powiedział „Ja jestem światłością świata”. Nie przekreślił tego co było dotychczas. Całego dziedzictwa o którym Pani pisze. Konkludując mogę myśleć o tych samych obszarach historycznych w nowy sposób, mówi o tym jeden z psalmów: „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej drodze” Ps 119,105
  Z pozdrowieniem.
  PS: 🙂 Proszę nie traktować tym razem cytatów jako filozofowanie, proszę pomyśleć o nich jak o świetle. Po prostu po dziesiątkach lat bycia niedzielnym katolikiem, sięgnąłem do źródła,do Biblii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: