Wszystko już działo się przedtem

153px-Marcus_Aurelius_Glyptothek_Munich„Niech ci to zawsze stoi w pamięci, że wszystko to, co się teraz dzieje. działo się już przedtem. A myśl i o tym, co będzie się działo. A niech ci staną przed oczyma wszystkie dramaty i utwory sceniczne o treści podobnej, ileś ich poznał z doświadczenia własnego lub opowiadań dawniejszych, na przykład cały dwór Hadriana i cały dwór Antonina, i cały dwór Filipa, Aleksandra, Krezusa. Wszystko to bowiem było tym samym, tylko osoby były inne”. Podczytuję sobie Rozmyślania Marka Aureliusza, by pocieszyć się jakoś w tym trudnym politycznym czasie. Po śniadaniu przy kawie Adam po raz któryś powtórzył, że nie ma Prawdziwego Przywódcy. A ja po raz któryś (jak zwykle) też przypomniałam, jak kończyli tacy: Cezar, Antoniusz, Napoleon, Hitler, a i sam Marek Aureliusz, cesarz – filozof odszedł z tego świata ponoć dzięki staraniom swego syna Komodusa… Gdy to powiedziałam, sięgnęłam po Rozmyślania, które mam zawsze przy sobie.

Jedna odpowiedź to “Wszystko już działo się przedtem”

  1. www.WojciechDomagala.com Says:

    Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”; Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

    Aszera posted: „”Niech ci to zawsze stoi w pamięci, że wszystko to, co się teraz dzieje. działo się już przedtem. A myśl i o tym, co będzie się działo. A niech ci staną przed oczyma wszystkie dramaty i utwory sceniczne o treści podobnej, ileś ich poznał z doświadczenia w”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: