Wszystko już działo się przedtem

153px-Marcus_Aurelius_Glyptothek_Munich„Niech ci to zawsze stoi w pamięci, że wszystko to, co się teraz dzieje. działo się już przedtem. A myśl i o tym, co będzie się działo. A niech ci staną przed oczyma wszystkie dramaty i utwory sceniczne o treści podobnej, ileś ich poznał z doświadczenia własnego lub opowiadań dawniejszych, na przykład cały dwór Hadriana i cały dwór Antonina, i cały dwór Filipa, Aleksandra, Krezusa. Wszystko to bowiem było tym samym, tylko osoby były inne”. Podczytuję sobie Rozmyślania Marka Aureliusza, by pocieszyć się jakoś w tym trudnym politycznym czasie. Po śniadaniu przy kawie Adam po raz któryś powtórzył, że nie ma Prawdziwego Przywódcy. A ja po raz któryś (jak zwykle) też przypomniałam, jak kończyli tacy: Cezar, Antoniusz, Napoleon, Hitler, a i sam Marek Aureliusz, cesarz – filozof odszedł z tego świata ponoć dzięki staraniom swego syna Komodusa… Gdy to powiedziałam, sięgnęłam po Rozmyślania, które mam zawsze przy sobie.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Wszystko już działo się przedtem”

  1. www.WojciechDomagala.com Says:

    Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”; Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

    Aszera posted: „”Niech ci to zawsze stoi w pamięci, że wszystko to, co się teraz dzieje. działo się już przedtem. A myśl i o tym, co będzie się działo. A niech ci staną przed oczyma wszystkie dramaty i utwory sceniczne o treści podobnej, ileś ich poznał z doświadczenia w”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: