Strug: piłsudczyk – mason – socjalista

straug biografiaOla przyniosła mi dzisiaj książkę Anny Kargol, Andrzej Strug. Biografia polityczna. Solidnie wydana, w twardej oprawie, gruba (350 stron). Dochodzę do pierwszej setki i pierwszych prób wznowienia nad Wisłą wolnomularstwa  w 1910 r., nieobecnego na ziemiach polskich (d. Królestwa Kongresowego) od 1821 r. Francuską lożą Wielkiego Wschodu Francji, która inicjowała pierwszych Polaków był paryski warsztat Les Renowateurs (Odnowiciele), który grupował wielu emigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej. Anna Kargol pisze, że „Ci pierwsi [polscy] wolnomularze uważali się za odnowicieli wolnomularstwa narodowego, organizowanego kiedyś przez Łukasińskiego i Machnickiego. Był tu według <Kultury Robotniczej> <inteligencko-burżuzazyjny spisek niepodległościowy>”. Strug był z przekonania socjalistą – niepodległościowcem. O jego dylematach moralnych i politycznych będę informować w kolejnych dniach. 🙂

Komentarze 2 to “Strug: piłsudczyk – mason – socjalista”

  1. www.WojciechDomagala.com Says:

    Czy jest jakieś opracowanie na temat stosunku masonerii wobec holocaustu i faszyzmu podczas II wojny?

    Aszera posted: „Ola przyniosła mi dzisiaj książkę Anny Kargol, Andrzej Strug. Biografia polityczna. Solidnie wydana, w twardej oprawie, gruba (350 stron). Dochodzę do pierwszej setki i pierwszych prób wznowienia nad Wisłą wolnomularstwa w 1910 r., nieobecnego na ziemiac”

  2. Aszera Says:

    Pisaliśmy trochę o tym w „Wolnomularzu Polskim” piórem teologa konserwatysty dr Norberta Wojtowicza. Wolnomularzy zamordowano ok. 100 000 – głównie przez hitlerowców. Loże zostały rozwiązane, istniał specjllny Wydział w państwie Hitlera do zwalczania masonerii. naziści stosowali i ukuli termin „żydomasoneria”, co mówi samo za siebie. Z poważaniem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: