Kościoły a masoni

Czcigodny Mistrz nowej kieleckiej loży Michał Tokarzewski-Karaszewicz dr Witold Sokała udzielił wywiadu Onetowi. Wśród wielu pytań padło także jedno, tradycyjne, o stosunki masońsko-kościelne. – Jeśli chodzi o kościoły chrześcijańskie, to większość denominacji protestanckich nie ma nic przeciwko masonerii – podkreśla Cz:.M:. – Ba, wielu pastorów zapisało się złotymi zgłoskami w dziejach tego ruchu. Dystans zachowuje wobec nas Kościół Katolicki, choć warto przypomnieć, że „pramasoneria” jakobicka w XVII i XVIII wieku cieszyła się mocnym poparciem Watykanu, a członkami lóż bywali nawet prymasi Polski. Ostatnio zresztą coś tu wydaje zmieniać się na lepsze. Z kodeksu prawa kanonicznego zniknął bezwzględny zakaz przynależności katolików do wolnomularstwa, a przewodniczący papieskiej Rady ds. Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi, opublikował niedawno artykuł pod znaczącym tytułem „Drodzy bracia masoni”. Nie dziwi mnie to, we współczesnym świecie Kościół i masoneria mają wiele wspólnych idei i celów. Przede wszystkim: skłonienie ludzi, by nie koncentrowali się wyłącznie na gromadzeniu dóbr materialnych, by zainteresowali się sprawami i potrzebami duchowymi, moralnością, by zauważyli cierpiących i potrzebujących wokół siebie, i wreszcie, by byli choć trochę lepsi dla bliźnich. A reszta, to już była i jest tylko polityka.

Zgadzam się z tą opinią w stu procentach. W podobnym duchu kończę swój wywiad do pracy magisterskiej o polskiej masonerii po 1945, r. którą na UAM pisze Jan Szostak:

Jan Szostak: W wielu Pani wypowiedziach dotyczących papieża Franciszka dostrzegam sympatię. W jednym z wywiadów Pani mąż powiedział, że kiedyś III Sobór Watykański zaakceptuje masonerię. Czyli są nadzieje na dialog czy zmianę stosunku Kocioła Katolickiego do masonerii? 

Mirosława Dołęgowska-Wysocka: – Stare spory masonerii z Kościołem wobec nowych cywilizacyjnych wyzwań stają się anachroniczne, nikomu niepotrzebne i niczego nie dające Ludzkości. Tyczy to moim zdaniem i jednej, i drugiej strony. Zanim jednak przebrniemy przez wiekowe rafy animozji i niechęci, może minąć nawet i sto lat. Pewnie nie dożyję tego, ale ideę porozumienia głoszę na łamach „Wolnomularza Polskiego” od dawna.  I głosić będę.

Jedna odpowiedź to “Kościoły a masoni”

  1. Marta Says:

    Ale po cóż, szanowna pani ? Po co wolnomularstwu „zjednoczenia” z kościołem katolickim ? Nie widzę podstaw do zjednoczenia wody z ogniem…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: