Francois Hollande w Wielkim Wschodzie Francji

Pisałam wczoraj, że w Polsce świętowanie jubileuszu 300-lecia powstania masonerii zaczniemy w poniedziałek 20 lutego od wykładu brata – profesora Tadeusza Cegielskiego pt. Masoneria u progu czwartego stulecia, który odbędzie się w kawiarni Nowy Świat Muzyka przy… Nowym Świecie 63 w Warszawie. Francuzi zrobią to samo, ale z większą pompą tydzień po nas.

Mnóstwo tamtejszych gazet i portali, a u nas strona Polonia Christiana podało, że prezydent Francji, François Hollande uda się w poniedziałek 27 lutego na rue Cadet, gdzie mieści się siedziba  Wielkiego Wschodu Francji w Paryżu.  300 lat masonerii, 300 lat emancypacji tak francuscy wolnomularze nazwali wydarzenie, które zapoczątkowano za kanałem La Manche 300 lat wcześniej w gospodzie o wdzięcznej nazwie Pod Gęsią i Rusztem, kiedy to cztery londyńskie loże połączyły się w Wielką Lożę Londynu.

François Hollande spotka się z Christophem Habasem, Wielkim Mistrzem WWF, potem zwiedzi Muzeum Masonerii mieszczące się także przy Rue Cadet. Christophe Habas, wybrany na Wielkiego Mistrza WWF 25 sierpnia ubr. r. na konwencie w Marsylii, kilkakrotnie gościł w Polsce, reprezentując Wielki Wschód Francji na uroczystościach Wielkiego Wschodu Polski (pisaliśmy o tym na łamach „Wolnomularza Polskiego” nr 68 (jesień 2016). Występował jako prelegent na konferencji „Laickość w państwie, w prawie i w społeczeństwie. Doświadczenia Belgii, Francji oraz Polski”, zorganizowanej przez Katedrę Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i organizacji pozarządowych. Trzeci bardzo ważny kontakt Wielkiego Mistrza ze sprawami polskimi miał miejsce w marcu ubiegłego roku, kiedy to wraz z przedstawicielem Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej otwierał wystawę „230 lat tradycji wolnomularskich Wielkiego Wschodu w Polsce”. Wielki Mistrz wykazał się bardzo dobrą znajomością historii masonerii polskiej, przypominał działania emigracyjnej loży Kopernik, bardzo dużo mówił o wzajemnych partnerskich stosunkach.

Na zdjęciu przemowa br:. Habasa podczas otwarcia wystawy o historii polskiej masonerii liberalnej.

15-ch-przemawia-na-otwarciu-wystawy-w-paryzu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: