Stary Marks miał rację

Myślę sobie o „puczu” grudniowo-styczniowym i różne refleksje mnie nachodzą. Wszystko zaczęło się od pochodów i wieców upamiętniających 35-lecie stanu wojennego. Było podniośle i poważnie .Po trzech dniach protestowano już przeciwko ograniczaniem wolności mediów w Sejmie, co zakończyło się okupacją sali plenarnej przez opozycję i „nielegalne” uchwalenie budżetu przez PIS. Rozwiązanie kryzysu przed nami. A refleksje moje są takie: „Pucz” Jaruzelskiego był czynem poważnym, internowanie opozycjonistów i sądy nad wieloma – takoż. Obecny „pucz rotacyjny”, z możliwością wyskoczenia na bal sylwestrowy w Portugalii tej powagi nie ma. Bo jak? Przedwojenny kryzys parlamentaryzmu miał swój dramatyczny finał w Twierdzy Breskiej i tzw. „procesie brzeskim”, w którym łsudski kazał sądzić kilkunastu przywódców opozycji. Z dwojga złego wolę ustrój, w którym opozycja śpiewa piosenki, robi sobie zdjątka i bawi się na sylwestra niż taki, w którym siedzi w twierdzy bądź w obozie internowania.

Teraz o finansach. Mateusz Kijowski, aby jakoś żyć i przewodzić, wystawił KOD faktury na 90 tys. zł. Tacy przywódcy PPS Frakcja Rewolucyjna, utrzymywali się w podziemiu ze swymi rodzinami z funduszy partyjnych. Pieniądze – 200 tys. rubli (miały pokrycia w złocie), które zdobył pod Bezdanami we wrześniu 1908 r. tow. Piłsudski wraz z innymi poszły właśnie na ten cel. Wolę czasy, w których można wystawić faktury VAT, niż takie, w których ab y utrzymać partyjnych przywódców trzeba napadać i łupić pociągi (kilku związanych z akcją trafiło dożywotnio na Sybir).

Marks powiedział niegdyś, że gdy w swej pierwszej odsłonie historia jest dramatem, w kolejnych zmienia się w farsę. Wychodzi na to, że staruszek Marks miał rację.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: