To co się da, podziel na dwa…

podzialPodczas ostatnich dni myślałam raczej o Wiecznym nie o Wielkim Wschodzie, aż do dzisiaj. Dzisiaj po powrocie z grobów odczytałam informację na portalu Rzeczpospolita Wolnomularska o tym, że loża Nadzieja opuściła Wielki Wschód Polski. W mailu otrzymałam też pytanie, co o tym jakem Aszera sądzę. Nie ucieszyłam się z tej wieści. Znam Czcigodnego Mistrza tej loży od wielu, wielu lat. Lubię go i cenię. W tamtym roku opisywaliśmy w „Wolnomularzu Polskim” 25-lecie Nadziei; byliśmy z Adamem na jubileuszowym posiedzeniu, składaliśmy gratulacje. Adam jest Honorowym Mistrzem loży. Co zrobi? – jest wszak założycielem Wielkiego Wschodu Polski… WWP za kilkanaście dni będzie miał swój Konwent; dwudziesty  z kolei. I pewnie podsumuje swe aktywa i pasywa. Ma dość sił, by przetrwać odejście starej loży Nadzieja, choć siostrom i braciom z WWP jest pewnie gorzko i smutno. Mnie też byłoby. Czy Nadzieja będzie „samotnym, białym żaglem”? Nie sądzę. Wcześniej czy później zbliży się do niezależnej loży  KULTURA, a może przygarnie braci ze starych lóż WWP (o ich aktywności nic nie wiem pewnego), czyli loży Europa i Trzech Braci. Może wspólnie zdecydują się na założenie nowej obediencji masońskiej, ze słowem „liberalna” w tytule? Przebąkiwano o tym już od jakiegoś czasu.  Kto temu nowemu gremium będzie przewodził? – stara Nadzieja, czy prężniejsza i chyba nowocześniejsza Kultura? Zobaczymy. Jedno jest dla mnie pewne, zamiast jednego silnego ośrodka polskiej masonerii liberalnej, mogą zaistnieć dwa słabsze. Ale może nie mam racji i braterstwo rozkwitnie, tyle tylko, że każde w swoim ogródku:-).. .

Reklamy

Komentarze 2 to “To co się da, podziel na dwa…”

  1. indneg Says:

    Podjęła siostra próbę przewidzenia przyszłości, lecz zabrakło w tekście refleksji na temat powodów decyzji Loży Nadzieja. To nie była pewnie łatwa decyzja dla braci i pewnie długo dojrzewała – coś musi być mocno nie tak w WWP, skoro po kolei ludzie stamtąd odchodzą. Myślę, że odejście Nadziei sporo zmieni – WWF wiecznie nie będzie milczał.

  2. rmurat Says:

    Mamy coraz więcej lóż niezależnych – po „Kulturze” i „Pierre et Maria Curie” uniezależniła się „Nadzieja”, teraz trójkąt „Gwiazda Morza” stał się niezależną lożą. Coś się stało z lożami „Europa”, „Jedność”, „Tolerancja” i „Trzech Braci”. Co ciekawe, wszystkie cztery oraz „Nadzieja” były lożami „męskimi”. Może tu tkwi kucz do zagadki. Cóż, my światowi pewnie nie dowiemy się jakie były motywy. A tak przy okazji, czy loże W.W.F. – „Gabriel Narutowicz” i „Ignacy Paderewski” to jeszcze funkcjonują?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: