300-lecie masonów w 2021 r.

Zdziwienie, rozbawienie, konsternacja – to wszystkie uczucia, które ogarnęły mnie, gdy przeczytałam wpis brata profesora Cegielskiego na zamkniętym forum Instytutu Sztuka Królewska w Polsce, o nowych odkryciach dotyczących powstania masonerii spekulatywnej. Wszyscy masoni, na całym świecie deklamowali od wielu, wielu lat: czerwiec 1717, Gospoda pod Gęsią i Rusztem, zjednoczenie czterech londyńskich lóż i powstanie Wielkiej Loży Londynu. A tu w ubiegłym tygodniu okazało się, że jednej z tych lóż być nie mogło, bo powstała później (loża Pod Jabłonią). Więcej jest tych historycznych szczegółów, ale wychodzi na to, że nasz masoński jubileusz trzeba będzie przesunąć o 4 lata do przodu, do 2011 r., bowiem w 1721 r. na pewno jest już udokumentowane wszystko co należy.

PS. Jeden z polskich biskupów  snuł nie tak dawno refleksje, w których data 1717 r. odgrywała dużą rolę. Biskup ten połączył bowiem  lata: 1517 (wystąpienie Lutra) – 1717 (powstanie masonerii spekulatywnej) – 1917 (wybuch rewolucji październikowej) w  złowrogą trójcę. Gdy znika „nasza” data, czyli 1717, zostają tylko dwie skrajne, a Lutra  z rewolucją bolszewicką mimo wszystko dość trudno połączyć. W ten sposób jedną ze spiskowych teorii dziejów diabli wzięli. 🙂 🙂 🙂 Hip hip hura!

Komentarze 3 to “300-lecie masonów w 2021 r.”

  1. Ula Says:

    Przecież bolszewicy to w prostej linii ideowi spadkobiercy herezji Lutra. Rozwinęli tylko nieco preferowane przezeń metody ludobójstwa i prześladowania katolików.

  2. Aszera Says:

    Powyższy komentarz zostawię. Na wieki, wieków amenj.

  3. Ula Says:

    Dziękuję. Bardzo Pani miła. Pozwolę więc sobie zostawić link do pewnego eseju: http://www.kulturaihistoria.umcs.lublin.pl/archives/93 Miłej lektury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: