Między tożsamością a wiarą

Przyszłam właśnie do komputera, by napisać coś po lekturze kapitalnej rozmowy w najnowszym „Tygodniku Powszechnym”, aż tu widzę, że redakcja TP prosi o polubienie swego profilu i posta na FB, bowiem dostała bardzo dużo ocen negatywnych. Przypuszcza, że to zorganizowana akcja, gdyż w tym numerze poruszyła problem nacjonalizmu, polskiego, ale rzecz jasna nie tylko. Mnie zafascynował wywiad z prof. Oliverem Royem pt. Państwo islamskie mówi do młodzieży, a najbardziej fragment mówiący o rozdarciu chrześcijaństwa. Profesor, jak dowiaduję się z notki biograficznej, jest jednym z najbardziej znanych francuskich badaczy radykalnego islamu i problematyki laicyzacji we współczesnym świecie. Cytuję”

„Spory w kwestii uchodźców ujawniają głęboki kryzys chrześcijństwa, a w szczególności katolicyzmu. Chodzi o rosnący w Europie konflikt między dwoma typami chrześcijaństwa: chrześcijaństwa tożsamościowego, czyli kulturowego, oraz chrześcijaństwa wartości. Inaczej mówiąc: między tożsamością a wiarą. To pierwsze podejście głosi: Europa jest kulturowo chrześcijańska, więc nie może zintegrować dużej liczby muzułmanów. Taki sposób myślenia podchwycili populiści – w Polsce co prawda katoliccy, ale w innych krajach Europy, np. we Francji czy Holandii – z gruntu laiccy.[…] Paradoskalnie chrześcijaństwo tożsamościowe sekularyzuje społeczeństwo. I to, moim zdaniem, stanie się w Polsce pod rządami PIS. […] Papież Franciszek przeciwstawia tej postawie chrześcijaństwo wartości. Nie jest Europejczykiem i nie mówi językiem chrześcijaństwa tożsamościowego, właściwego dla Jana Pawła II czy Benedykta XVI.[…] Dwie rzeczy, które Jan Paweł II umiał ze sobą zespolić – wiarę i tożsamość – teraz rozchodzą się kompletnie. I dlatego Kościół katolicki jest rozdarty między tymi dwiema postawami – i w efekcie niemal sparaliżowany. Co innego populiści. Oni dokonali juz wyboru – opowiedzieli się po stronie tożsamości”.

Nie umiałam sobie wytłumaczyć, dlaczego ONR-owiec mówiąc, że jest chrześcijaninem, nijak się ma do mego  rozumienia chrześcijaństwa. A teraz już rozumiem. I dzięki prof. Royowi nawet potrafię to nazwać. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: