Dialog – tak, ekskomuniki i antyklerykalizm – nie!

Cardinal-Ravasi„Drodzy bracia masoni” – pisze kardynał Gianfranco Ravasi,  w artykule we włoskim znanym piśmie „Il Sole 24 ore” (14 lutego br.), zachęcając – mimo wiekowych uprzedzeń – do dialogu Kościoła katolickiego z wolnomularzami. Przewodniczący papieskiej Rady ds. Kultury przywołuje w swoim artykule dokumenty episkopatów Niemiec i Filipin i podkreśla: „Są to znaczące teksty, które dotyczą teoretycznych i praktycznych przyczyn niezgodności między masonerią i katolicyzmem: koncepcji prawdy, religii, Boga, człowieka i świata, duchowości, etyki, rytuałów, tolerancji”, które jednak jego zdaniem „nie przeszkadzają w dialogu, jak wyraźnie stwierdzono w dokumencie niemieckich biskupów, wymieniającym określone obszary do dyskusji, takie jak: wymiar wspólnotowy, dzieła miłosierdzia, walka z materializmem, ludzka godność i znajomość drugiego”.  Na zakończenie  kardynał Ravasi zwraca się mocnym słowem do katolickich „jastrzębi”:„Musimy się wznieść ponad stanowiska pewnych kręgów katolickich integrystów, które – chcąc uderzyć w niektórych, niedarzonych sympatią, przedstawicieli m.in. hierarchii kościelnej –  sięgały po apodyktyczne oskarżenia o przynależność do masonerii. Podsumowując – tak, jak napisali niemieccy biskupi, musimy wyjść poza wzajemną wrogość, obelgi i uprzedzenia, ponieważ w porównaniu z minionymi wiekami ton i sposób manifestowania naszych różnic się polepszył i zmienił, nawet jeśli różnice te dalej istnieją w sposób wyraźnie określony”.

Cytuję za tłumaczeniem dokonanym przez „malk, mat”. Artykuł streszczający poglądy kardynała został powtórzony w kilku katolickich portalach od 18 do 19 lutego br.). Jest obiektywny, ale podsumowany jednym słowem: „k u r i o z a l n y „. Na więcej zdobył się jedynie Tomasz Terlikowski, ale o tym jutro.

 

Komentarze 3 to “Dialog – tak, ekskomuniki i antyklerykalizm – nie!”

 1. Nikodem Dyzma Says:

  Wasze niesnacki najlepiej obrazuje podejści polskie – z jednej strony masoni i masnologowie związani z masonerią stawiaja masonerię jako organizację sprzyjającą interesom Polski, Cegielski Hass,Wójtowicz z drugiej strony Kazimierz Marian Dzierżykraj-Morawski, masonoznawca, autor m.in. książki „Studia i szkice z ery Sasów i Stanisławów” (1935) w której za namową prymasa przedstawił pogląd o inspiratorskiej roli masonerii w rozbiorach Polski…

  Manpulowanie zdarzeniami historią po to tylko żeby….właśnie żeby co i komu udowodnić bawicie się od lat w tą idiotyczną ruletkę.. dzieci w piaskownicy ławtiej radzą sobie z nieporozumieniami…

  Zjednej strony Adam Michnik walczący z Jaruzelkim, z drugiej Adam Michnik krzyczący zostawcie Genarała w spokoju!

  Gdzie w tych przepychankach jest miejsce dla zwykłych ludzi… mają coraz gorzej bo w tych przepychankach miejsca dla nich brak, może czas przestać się przepychać kosztem zwykłych ludzi, przestać udowadniać kto jest bardziej prawy a kto bardziej lewy, kto bardziej katolik a kto mniej i zacząć wspólnie mysleć o zwyklych ludziach, żeby naprawdę żyło się WSZYSTKIM LEPIEJ nie tylko wam?.

  Napisałem co myślę ale nie wierzę w waszą zmianę.. na tym polegają KODY KORY prawi i lewi,

  pisząc te słowa jestem swiadomy że

  Psy szczekają , karawana idzie dalej” i nikt i nic was nie zatrzyma..

  Po co to wszystko???

  Skwituje to jednym zdaniem…

  Show must go on

 2. Ula Says:

  „Psy szczekają , karawana idzie dalej” i nikt i nic was nie zatrzyma.”
  Owszem, zatrzyma.
  Nie raz już zatrzymywało.
  Show jest rzeczywiście spektakularne i zajmuje w wolnych chwilach przysłowiowego ciemnego luda ;), czyli takich jak ja, ale to przedstawienie bez żadnego wpływu i znaczenia.

 3. Wyboista droga do dialogu | Aszera - Żona Pana Boga Says:

  […] https://aszera.wordpress.com/2016/03/23/dialog-tak-ekskomuniki-i-antyklerykalizm-nie/ […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: