Wrota Kosmosu w Warszawie

Z wolna dochodzę do sobie po weekendowym maratonie. Spotkanie masonek wyższych stopni z Polski i Francji były tak intensywne, różnorodne, budujące i serdeczne, że jeszcze długo będziemy nimi żyły, my polskie siostry  z wolnomularskiej, paryskiej Loży Doskonałości pod nazwą Wrota Kosmosu. Jesteśmy optymistkami, przy tempie naszej pracy, w ciągu 2 – 3 najbliższych lat mamy szansę stworzyć własną lożę. Jak będzie się nazywać? Przed nami pewnie gorące dyskusje. Marzę o równie kosmicznej nazwie jak nasze Wrota. 🙂

Reklamy

Komentarze 4 to “Wrota Kosmosu w Warszawie”

 1. trads Says:

  Z tym postrzeganiem stopni doskonalenia jako „wyższych” to ciekawa sprawa, charakterystyczna dla tzw. wolnomularstwa liberalnego, a szczególnie francuskiego. Chciałbym więc spytać, na czym polega owa wyższość w stosunku do stopnia mistrza? W czym się przejawia? Z perspektywy wolnomularstwa wygląda to jednak inaczej. Poniżej kilka słów o tym, jak tę kwestię wykłada Jurysdykcja Południowa RSDiU (było nie było Zakon-Matka świata). Podobnie rozumieją tę kwestię Zakony doskonalenia innych tradycji (np. Królewskie Sklepienie, choć to w ogóle ma wyjątkowe miejsce w mularskim świecie).

  „One important point which must be recognized by all Masons is the fact that the Scottish Rite shares the belief of all Masonic organizations that there is no higher degree than that of Master Mason. The Supreme Council and its subordinate bodies acknowledge the Masonic supremacy of the Symbolic Grand Lodges, and the Grand Master of Masons is recognized as the ranking Masonic officer present when in attendance at any Scottish Rite meeting.

  Our degrees are in addition to and are in no way “higher” than Blue Lodge degrees. Scottish Rite work amplifies and elaborates on the lessons of the Craft. It should never be forgotten that termination of a member’s Symbolic Lodge standing automatically terminates his Scottish Rite membership, whether his rank be 14° or 33°.

 2. Aszera Says:

  Niech każdy się doskonali zgodnie z tradycją swojej struktury i swoim rozumienien tego słowa. Konkurujmy w cnotach osobistych i obywatelskich. Tu chyba nie ma sporu? Pozdrawiam brata.

 3. trads Says:

  Pani Mirosławo [proszę wybaczyć, są Zakony, które nie są wolnomularskie, a podzielają wartości na których wolnomularstwo się opiera, ale akurat nie jest to wolnomularstwo liberalne; to nie jest żaden przytyk, uważam że na swoim polu możecie robić wiele dobra, tylko, że ja na innym polu pracuję :-)], ja nie neguję tego, że każdy ma się doskonalić zgodnie z własną tradycją. Nawet jej nie oceniam, tylko chciałbym wiedzieć na czym ona polega. Żeby zrozumieć. To wszystko! Bo mówimy tu o pewnym fenomenie, który zresztą nie ominął chyba zupełnie nawet GLNF (paradoksalnie, z tego co wiem, pod tym względem najbliżej do wolnomularstwa jest GOdF).

  W ogóle fascynująca jest różnica w podejściu do stopni doskonalenia w wydaniu Brytyjskim i Francuskim. Temat rzeka!

  Pozdrawiam serdecznie!

 4. Nikodem Dyzma Says:

  „Ważną kwestią, która musi być uznana przez wszystkich masonów jest fakt, że Scottish Rite podziela przekonanie wszystkich organizacji masońskich, że nie ma wyższego stopnia niż Master Mason. Rada Najwyższa i podległe jej organy uznają wyższość symbolicznego Grand Pensjonaty.

  Nasze stopnie są uzupełnieniem i nie są „wyżej” niż Blue Lodge.Rytułał Szkocki rozwija się poprzez lekcje rzemiosła. Nigdy nie należy zapominać, że symboliczne wygaśnięcie członka Blue Lodge automatycznie zakończy swoje członkostwo Scottish Rite, czy jego pozycja wynosi 14 ° lub 33 °.

  Wolne tłumaczenie – do ewentualne korekty -nie chce być niewłaściwie zrozumany, ale również Polacy czytają ten blog. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: