Masoni swoi i obcy :-)

nowickiiwysockiPyta mi się pewna kandydatka na masonkę z miasta S. na FB (prywatnie, rzecz jasna), co sądzę o wczorajszym dokumentalnym filmie niemieckim, który nadała TVP 1 po godz. 22.00. Czy to wierny obraz masonerii i jej historii? Odpowiedziałam jej tak: prawdziwe fakty w dość dowolnej konfiguracji i połączeniach, czyli typowy pseudonaukowy „prezentyzm”. Zręcznie zmontowane, ciekawie opowiedziane. Szkoda, że autorzy filmu nie zahaczyli o Polskę, kilkanaście zdań brata – profesora Tadeusza Cegielskiego bardzo by filmowi dobrze zrobiło. Z mojej masońskiej strony film ma jeszcze jeden, poważny mankament: nic nie mówi o masonkach, a przecież jesteśmy częścią światowego ruchu wolnomularskiego. Ot, moja rodzima obediencja, Wielka Żeńska Loża Francji przygotowuje się do 70-lecia powstania (1946). Czyżby obraz kobiety – masonki nie pasował do spiskowej teorii dziejów, dominującej w historiografii antywolnomularskiej? Wracając do pierwszego pytania: oczywiście, widziałam o wiele gorsze „dzieła” na temat masonerii, czytałam też sporo, więc sumując spostrzeżenia, odpowiem tak jak w naszej rodzinie Wysockich robi się w takich przypadkach: „Jak na garbatego, to [film] bardzo prościutki”. 🙂

Na fotografii: Pierwsza konferencja prasowa Wielkiego Mistrza Wielkiego Wschodu Polski prof. Andrzeja Nowickiego. W tyle br:. Adam Wysocki, Wielki Edytor WWP, druga połowa lat 90-tych XX w. Byłam przy tym.

Tagi:

Jedna odpowiedź to “Masoni swoi i obcy :-)”

  1. yungdrungdorje Says:

    Początek filmu był obiecujący (przy spekulacjach dotyczących mglistych początków masonerii pojedyncze odniesienia do najnowszych odkryć archeologicznych), reszta natomiast przesiąknięta życzeniowym myśleniem spiskowym. Pomieszanie faktów i epatowanie sensacyjnymi historiami na czele z tymi dotyczącymi włoskiej loży P2. Brak wrażliwości na zróżnicowanie wewnętrzne wolnomularstwa (sic!) i nieustanna pogoń twórców filmu za „osobami w fartuszkach, które chcą przejąć władzę nad światem”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: