Jesteśmy, marzymy, działamy,

O operacji „bez znieczulenia” pisze w najnowszym „Newsweeku” Tomasz Lis, redaktor naczelny pisma. Bardzo mocne i bardzo gorzkie słowa tu padają, także o katastrofie smoleńskiej. „Tzw. walka walka o prawdę w sprawie Smoleńska, z ewentualnym forsowaniem tezy o zamachu i karaniem „winnych” katastrofy, bardzo zaogni sytuację. Gdy dojdą do tego krzyż przed pałacem prezydenckim i batalia o pomniki Lecha Kaczyńskiego, polityczne i społeczne podziały pogłębią się jeszcze bardziej. Podział na Polskę prawdziwą i nieprawdziwą, na patriotów i zdrajców czy przynajmniej ludnośc polskojęzyczną, zostanie utrwalony na lata. […] Czeka nas więc zapewne bardzo ostry konflikt społeczny. To może być swoista emocjonalna zimna wojna”.

Dzieliliśmy się z Adamem refleksjami po lekturze tego artykułu. Adam przeszedł w swoim życiu wiele różnych okresów, zna gorsze niż „zimna wojna”. Ja z kolei dzisiaj czytałam kolejny artykuł do zimowego „Wolnomularza Polskiego” o wspaniałej gdańskiej loży Eugenia pod Koronowanym Lwem, której początki sięgały XVIII wieku, a koniec nastąpił pod rządami Hitlera. I gdy czytałam ostatnie zdania tego tekstu o próbach niemieckich wolnomularzy ugodzenia się z reżimem, wiernopoddańcze deklaracje, zmiany nazwy, to smutno mi się robiło na duszy. Zawsze było tak, że rządy, które zmierzały w kierunku autokratycznym (najdelikatniej mówiąc), tak czy inaczej – eliminowały wolnomularstwo. W hitlerowskich Niemczech stało się to w roku 1935, w najjaśniejszej II Rzeczypospolitej – 3 lata później, w 1938 (dekretem prezydenta Mościckiego). Nie będę kontynuować, nie wywołuję wilka z lasu.

***

Dzisiaj loża Gaja Aeterna obchodzi swoje 5-lecie. Niedługo odbędzie się uroczyste posiedzenie z tej okazji. Siostry moje (jestem w Gai mówczynią i posłanką) stworzyły piękny filmik, który można obejrzeć na You Tubie.  https://www.youtube.com/watch?v=1Kvwe2AlzPc&feature=youtu.be

Jesteśmy. Marzymy. Działamy.

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: