Nadzieja Wielkiego Wschodu Polski

W najbliższy weekend zajdą ważne wydarzenia dla wolnomularzy liberalnych. Najpierw w sobotę odbędzie się tradycyjny, doroczny Konwent Wielkiego Wschodu Polski. Zawsze jest tuż po Święcie Niepodległości 11 listopada, aby podkreślić patriotyczny i niepodległościowy charakter polskiej masonerii, u której źródeł byli nie tylko twórcy Konstytucji 3 Maja, ale i twórcy niepodległej II Rzeczypospolitej. Na naszym kobiecym podwórku mamy ciekawą postać Jadwigi Marcinkowskiej – działaczki niepodległościowej (POW), joginki i przewodniczącej Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, skupiające panie „aktywistki”, jak je wtedy określano, bezkrytycznie zapatrzone na brygadiera Piłsudskiego.

Wróćmy jednak w czasy dzisiejsze. W trakcie Konwentu odbędą się też tajne wybory nowego Wielkiego Mistrza WWP. W niedzielę z kolei będzie obchodziła swoje 25-lecie loża Nadzieja, należąca do WWP, której patent dali masoni z Lille we Francji. Posługuje się rytem szkockim dawnym odnowionym („rektyfikowanym”) i jako jedyna z lóż WWP nie zaprasza kobiet. Jednak na uroczystości jubileuszowe – zaprosiła. 🙂 Czcigodny Mistrz Nadziei (brata profesora w cywilu bardzo lubię), był też obecny na obchodach 15-lecia Prometei, o czym pisałam niedawno.

Tagi:

Komentarze 3 to “Nadzieja Wielkiego Wschodu Polski”

  1. Nikodem Dyzma Says:

    Pani Mirko. Czy mogę zadać pytanie? W jaki sposób klasyfikować Klub ” Gnosis” czy grupę ” Jednorożec” – czy można podczepić wymienione stowarzyszenia o charakterystykę wolnomularską?

  2. Aszera Says:

    Nie znam niestety, więc charakteryzować nie mogę. Ale na nosa wolnomularskie to nie jest.

  3. Nikodem Dyzma Says:

    Rozumiem i dziękuję. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: