O siostrzeństwie polskich i francuskich masonek

DSCN7890Na zdjęciu: loża tuż przed otwarciem prac jubileuszowych, ze stolikiem, na którym ułożono wszystkie niezbędne utensylia do przeprowadzenia ceremoni lóż bliźniaczych pomiędzy lożą Prometea z Warszawy i Ceres z Czartres.

15-lecie Prometei za nami. Mnóstwo przygotowań, dużo gości z Polski – w tym siostry z drugiej polskiej loży kobiecej Gai Aeterny, która obchodziła  5-lecie – i zagranicy, piękne rytuały, dobre (polskie) jedzenie.  Zaczyna się nowy okres działania pierwszej kobiecej loży w Polsce. Przeżyłam wczoraj wzruszający moment, gdy po wspomnieniach sprzed 22 laty (kołysząca się róża na wietrze pustego dziedzińca starego klasztoru w Paryżu), siostra mistrzyni ceremoni przyniosła wszystkim obecnym byłym czcigodnym mistrzyniom loży Prometea, w tym i mnie,  trzy czerwone róże i okolicznościowe kartki z pięknym przesłaniem z przeszłości w przyszłość i symbolicznym wklejonym czerwonym płatkiem róży. To i dla mnie symboliczne zamknięcie pewnego okresu. Skończyłam w tym roku lat 60, a w grudniu wydam książkę pt. ASZERA, ŻONA PANA BOGA. Obejmie okres od 2010 do 2013, poza wszystkim innym, czas mego szefowania Prometeą. Była wczoraj obecna siostra Ewa z Paryża, mój pierwszy „kontakt” z masonerią kobiecą. Uściskałyśmy się gorąco i troszkę pośmiały, wzruszone różnymi wspomnieniami, w tym pewnej kielni, która „niesłuszenie” 🙂 znalazła się w jednej z mych pierwszych, wolnomularskich desek.

PS Ciekawe, choć ciut kontrowersyjne wystąpienie miał  Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski, który nie tyle lubi wspominać, co snuć refleksje na temat obecnych wyzwań stojących przed polskim wolnomularstwem. Wspomniał w tym kontekście o działalności Instytutu sztuka Królewska w Polsce, do którego należą także członkinie loży Prometea. Zaprosił także francuskich (choć nie tylko) gości na marcową wystawę o polskich masonach, która odbędzie w siedzibie Wielkiego Wschodu Francji przy rue Cadet.

PSPS Z ciężkim bagażem wyjedzie z Polski (dziś prowadzi ważne rozmowy) wysłanniczka Wielkiej Żeńskiej Loży Francji, czyli zastępczyni ds. międzynarodowych Wielkiej Mistrzyni, Regina Tutin: oprócz wspaniałego albumu w j. francuskim o Polsce, do którego tekst napisał nasz zmarły niedawno brat Wojciech Giełżyński, otrzymała komplet „Wolnomularza Polskiego”, który trafi wprost do głównej biblioteki masońskiej WŻLF w Paryżu przy ul. Charonne.

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: