Cnotliwy Jankes

Mój wczorajszy wpis o masonach z Georgii, którzy chcą wyrzucić (czy już wyrzucili) ze swoich lóż gejów a uważać za braci jedynie dżentelmenów heteroseksualnych, odbił się szerokim echem.  Obrońców nie napotkałam. Słyszałam kiedyś, choć nie bardzo wierzyłam, że amerykańskich masonów ichni, tj. amerykańscy liberałowie oskarżają o zabetonowany konserwatyzm. Wychodzi na to, że jest tak rzeczywiście. Jeden z moich Czytelników napisał na FB, że nie tyle chodzi tu o konserwatyzm, co o mniejsze lub większe pieniądze, że mając odpowiednią kasę można stać się w weekend nie tylko uczniem, czeladnikiem i mistrzem, ale i sięgnąć masońskich szczytów, czyli dotrzeć w okolice 30. stopnia rytu dawnego szkockiego i uznanego. Zgroza. Takiego „masona” za brata trudno uznać. To jest tak samo jak z przeskakiwaniem historycznych etapów, jak to było np. w Rosji, która z epoki feudalizmu miała wejść w socjalizm, a potem w szybkim tempie i komunizm. Wyszedł zamordyzm, czyli  komunistyczne „samodzierżawie” i nic poza tym.

A wracając do amerykańskich masonów z Georgii. Mieliśmy niegdyś, w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej, lożę o nazwie Cnotliwy Sarmata, mogliby teraz sobie zapożyczyć, wyszedłby Cnotliwy Jankes na przykład.

Tagi:

Komentarze 2 to “Cnotliwy Jankes”

 1. jwm Says:

  Zgrozą jest niezrozumiałe dla mnie „realizowanie” przez Braci zza Atlantyku jednej z fundamentalnych zasad Wolnomularstwa – Tolerancji. Znam osobiście dwóch Braci, którzy nie tylko są cudowną parą, którą mogliby się inspirować heteroseksualiści, ale też aktywnie wnoszą wiele dobrego w intelektualny rozwój jednego z polskich warsztatów, a nadto w budowanie Egregoru. Nie manifestują swej preferencji, ani swojego związku, po prostu są, zaangażowani, normalni, wartościowi ludzie. Gdyby nie braterskie i przyjacielskie wyznanie, pewnie nigdy nie domyśliłbym się, że są parą. Cieszę się, ba, dumny jestem, że miałem okazję ich poznać i wspólnie pracować w loży. Nie wiedzą Bracia w Georgii co czynią… żal…

 2. Nikodem Dyzma Says:

  W sklad egregoru wchodza ludzie i wytwrzona przez nich energia, a rowniez energia plynaca od idei, ktorej jest podporzadkowany dany egregor. Egregory tworza: rodzina, firma, spoleczenstwo, baa, jeden egregor moze zawierac wiele mniejszych w sobie, podleglych jednak naczelnemu. Np. nasze spoleczenstwo polskie ma jeden naczelny egregor, ktorego symbolem (a w pewnym sensie i trescia) jest orzel, jednak dziedziny i funkcje spoleczne(ministerstwa) maja rowniez wlasne egregory.
  Inicjacja to przemieszczanie sie czlowieka w egregorze, zarowno „pozioma”(zmiana funkcji, dzialu) jak i pionowa(stanowisko).
  Dzieje sie na trzech plaszczyznach mysli(obrazu),energii(emocje) i specyficznych (rytualnych) dzialan. Calosc tworzy rytual inicjacyjny. W inicjacji w roznym stopniu uczestnicza dwie strony:inicjujaca i inicjowana, albo tylko jedna, mamy wtedy do czynienia z samoinicjacja.
  Najczesciej inicjacja odbywa sie na poziomie specyficznych dzialan: podpis prezesa pod awansem, obciecie pukla wlosow, odspiewanie piesni, wymowienie slow przysiegi, wiszenie na drzewie przez 3 dni, etc. Dzialaniom tym jednak towarzysza emocje(energia) i wizje, ktore sa czescia egregoru.
  Rzadziej dzieje sie to na plaszczyznie energii, osoba inicjujaca za pomoca koncentracji (czesto wspomaganej wizualizacja) kieruje energie egregora ku inicjowanemu i jednoczesnie dzieki temu dostraja tegoz osobnika do wibracji egregoru np. Jesli potraktujemy pieniadz jako glowna energie w egregorze spolecznym, to przekazanie duzej ilosci pieniedzy komus byloby inicjacja prowadzaca do zmiany statusu spolecznego danej osoby…

  Interesująca definicja znaczenia pojęcia egregor.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: