Nie zapominajmy o bracie Niemcewiczu!

196px-Julian_Ursyn_Niemcewicz_11Kiedy jedna z sióstr z Gai Aeterny poprosiła, abym w ramach swego lożowego cyklu o słynnych polskich masonach napisała o patronie Ursynowa, czyli Julianie Ursynie Niemcewiczu, nie wiedziałam, że napotkam tak fascynującą osobistość: pisarza, poety, historyka, podróżnika, działacza politycznego, hodowcę, ogrodnika i masona na dodatek! Właśnie wróciłam z posiedzenia loży Gai Aeterny, na którym o bracie Ursynie Niemcewiczu mówiłam. Jego słowa sprzed prawie 200 lat, krytykujące niektóre zachowania masońskiej braci (dużo na bankiety, mało na jałmużnę), brzmią dość aktualnie 🙂 . Opowiedziałam też o autorze Śpiewów historycznych, co przywrócił Polakom Bogurodzicę i Kochanowskiego swojej wnuczce Emilce. Ta chce studiować hodowlę na SSSW, obecny budynek rektoratu uczelni, pałac Krasińskich, stoi w miejscu niemcewiczowskiego Ursinowa, gdzie brat Niemcewicz hodował m.in. egzotyczny drób. Emilka też polubiła człowieka, przy którego ulicy mieszka.

PS Brat Niemcewicz to poza wszystkim adiutant Tadeusza Kościuszki oraz pierwszy Polak, który otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Jego autorstwa jest także pierwsza polska biografia brata- masona  Jerzego Waszyngtona (1803). Nie zapominajmy siostry i bracia masoni o Niemcewiczu!

 

Tagi: ,

Komentarze 2 to “Nie zapominajmy o bracie Niemcewiczu!”

  1. awu Says:

    Reblogged this on Wolnomularz Polski.

  2. Nikodem Dyzma Says:

    Jan Stanisław Bystroń pisał o nim, że traktował Polskę jako całość, w granicach przedrozbiorowych, budził w szerokich sferach czytelników przekonanie, że granice Królestwa Kongresowego nie są granicami Polski.
    Mawiał o nim:
    Nieznośny staruszek (…) całe życie pozostawał obywatelem całej niepodzielnej i niepodległej Polski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: