Detektywi, literaci i masoni

Wróciliśmy właśnie z Adamem z promocji najnowszej książki prof. Tadeusza Cegielskiego pt.  DETEKTYW W KRAINIE CUDÓW. POWIEŚĆ KRYMINALNA I NARODZINY NOWOCZESNOŚCI 1841 – 1941.  Sala balowa pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 po odnowieniu wyglądała olśniewająco: każdy amorek, orzeł, driada, wyglądały jak wyglądać powinny, a na ich tle siedziała szacowna publika, z uniwersyteckimi lumianarzami i masonami kilku polskich obediencji, która dopisała, że ho, ho! Spotkanie prowadził prof. Mariusz Czubaj – teoretyk i praktyk kryminałów, jedyny ponoć pisarz, którego przyjęto do polskiego stowarzyszenia kryminalistycznego. Od lat jestem fanką kryminałów, powieści Agaty Christie zajmują u nas półtorej półki, jedną – kryminały Borisa Akunina. Książka prof. Cegielskiego na Wschód jednak nie sięga, lecz zajmuje się ukazaniem narodzin społeczeństwa i kultury masowej, a co za tym idzie: policji kryminalnej, zbrodniarzy i zabójców oraz tropiących ich detektywów wyłącznie na Zachodzie. Kiedyś śmiałam się z jakiegoś pastiszu na Agatę Christie, gdy czytałam o naukowym sympozjum poświęconym jej twórczości, podczas którego popełniono  morderstwo, ale nie przypuszczałam, że sama będę w czymś takim uczestniczyć.

Trupy tym razem nie dopisały, poza jednym – z odciętą  GŁOWĄ. I ta  GŁOWA, to będzie tytuł kolejnego kryminału prof. Tadeusza Cegielskiego, toczącego się równolegle w naszych czasach i w roku 1821. Ponieważ doszły mnie słuchy, że będzie tam i o masonach, nie omieszkałam o to spytać. No i będzie trochę o masonach, którzy raczej będę migać w tle, tajemniczo – jak to masoni. Spodobało mi się zdanie profesora – wolnomularza, że w czasach, o których będzie nowy kryminał, czasach Królestwa Polskiego, praktycznie cała elita kulturalna i polityczna należała do lóż wszelakich. Premiera  GŁOWY odbędzie się w noc muzeów, w maju 2016 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej, bowiem UW będzie także jednym z bohaterów książki.

Jedna odpowiedź to “Detektywi, literaci i masoni”

  1. pod powierzchnią Says:

    To będzie GŁOWA Jana Chrzciciela? Wyobrażam sobie, że prof. Cegielski nie może napisać kryminału, który byłby pozbawiony drugiego, może i trzeciego dna. W końcu taka szacowna publika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: