Dalajlama o nadziei na przyszłość

„Gdyby dzięki zbrojeniom można było osiągnąć rzeczywisty, trwały pokój, wtedy w porządku, niechby wszystkie fabryki zostały przestawione na produkcję broni. Niechby szedł na to każdy dolar, jeśliby to miało przynieść ostateczny, trwały pokój. Ale wiemy, że to niemożliwe.
Broń nie pozostaje w magazynach. Gdy już zostanie wyprodukowana, wcześniej czy później ktoś jej użyje. Ktoś będzie miał poczucie, że jeśli się jej nie wykorzysta, miliony dolarów pójdą na marne. Coś trzeba z tym zrobić. Spuszcza więc gdzieś bombę, żeby ją wypróbować. Efekt jest taki, że giną niewinni ludzie. Przyjaciel opowiadał mi, że w Bejrucie żyje pewien biznesmen, który handluje bronią wyłącznie dla pieniędzy. Przez niego wielu nieszczęsnych ludzi zostaje zabitych na ulicy – dziesięć, piętnaście czy sto osób każdego dnia. A wszystko to dzieje się z powodu braku zrozumienia, braku wzajemnego szacunku i zaufania, z powodu działań, które nie opierają się na życzliwości i miłości”.

Dziękuję Ostatku, że dałaś link do tego pięknego i mądrego wykładu Dalajlamy o ludzkości i jej nadziei na przyszłość. Opublikowałam mały fragmencik. Bo ja też ciagle myślę o tej produkowanej non stop broni. http://dalajlama.info.pl/przemowienia/nadzieja_na_przyszlosc.html przekład Agnieszka Zych,

Tagi: ,

Jedna odpowiedź to “Dalajlama o nadziei na przyszłość”

  1. Grzegorz Józkowicz Says:

    Broń to tylko narzędzie ułatwiające zabijanie, zabija ten który ją trzyma w ręku. Jeśli nie będzie broni, ludzie dajej będą sie zabijać, choć może mniej skutecznie. Największym zagrożeniem dla pokoju są ludzie, którzy błednie zakładają, że wojna jest dobrym rozwiązaniem problemu. Nie jest, jest zawsze zła i nigdy sie to nie zmieni, ale niestety czasem jest konieczna, lepiej mieć wtedy w magazynach broń, niż głupio umrzeć jako pacyfista.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: