Darwin miał być księdzem

Charles Darwin Charles Darwin - portrait by George Richmond, 1840. CD, English scientist: 12 February 1809 – 19 April 1882. GR, English painter: 28 March 1809 – 19 March 1896.

Charles Darwin Charles Darwin – portrait by George Richmond, 1840. CD, English scientist: 12 February 1809 – 19 April 1882. GR, English painter: 28 March 1809 – 19 March 1896.

Jestem w połowie niezwykłej książki o Karolu Darwinie i jego podróży na pokładzie Beagle’a. Książkę napisał australijski dziennikarz i wieloletni korespondent wojenny Alan Moorehead (1910 – 1983), a jej tytuł brzmi PODRÓŻ, która zmieniła świat (ZYSK i SKA, Poznań 2014). Praca jest pięknie ilustrowana starymi obrazami, sztychami, szkicami pejzaży, ludzi, roślin i zwierząt. Wspaniały, dziki świat sprzed ponad 180 lat. I młody człowiek, który właściwie przypadkiem wyrusza w podróż, nie za bardzo mądry, nie za bardzo wykształcony, który w trakcie tych lat pięciu zmienia wszystko: siebie i swoje widzenie świata. Ze skromnego, średniej inteligencji młodzieńca, który ma zostać pastorem, zmienia się w niestrudzonego, odważnego i wnikliwego badacza. Zamiast potwierdzić bliblijne widzenia świata wywraca wszystko do góry nogami. Do tego jednak jeszcze nie doszłam. Napiszę.

Komentarze 2 to “Darwin miał być księdzem”

  1. Marcin PE Says:

    Podróż często wywraca wszystko do góry nogami. W samej swej ezoterycznej definicji „podróż” do zmiana, przejście od punktu A do punktu B, a najczęściej od tego co znane do tego co okryte wielką tajemnicą. Dziękuję za zachęcenie do lektury!

  2. Marcin PE Says:

    *to zmiana, oczywiście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: