Dobry dla masonów rok 2015

Rok 2015 to będzie bardzo fajny dla masonów rok. Będziemy świętować (o ile…) 200-lecie utworzenia Królestwa Kongresowego. A w tym Królestwie… Mason na masonie masonem pogania. Takiego umasonowienia instytucji publicznych nie było nigdy przedtem, ani nigdy potem. Wszystko to wyliczył był niegdyś ś.p. prof. Ludwik Hass. Warto sięgnąć po jego Farmazonię warszawską, czego wszystkim siostrom i braciom serdecznie życzę.

PS Ja – niezależnie od przypalonej dzisiaj kaszy – także już zaczynam pracować na masońskiej niwie i sięgnęłam po książkę poświęconą najbardziej zohydzonej postaci królowej wszechczasów, czyli biblijnej Jezabel, Fenicjanki z pochodzenia, kapłanki Aszery, żony izraelskiego króla Achaba (VIII w. pne). Szykuję o niej deskę do loży Gaja Aeterna.

Komentarze 4 to “Dobry dla masonów rok 2015”

 1. Patriota Says:

  Moim zdaniem czołową postacią okresu Królestwa Był Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki.

  Będąc w latach 1821-1830 ministrem skarbu Królestwa Polskiego, wprowadził politykę oszczędnościową, egzekwował bezwzględnie zaległości podatkowe, nałożył podatek pośredni na niektóre artykuły pierwszej potrzeby, rozbudował monopol państwowy na sól i wyroby tytoniowe, a także wspierał program poszukiwań soli. W ten sposób zlikwidował deficyt budżetowy oraz zapewnił budżetowi nadwyżkę, która mogła być przeznaczana na inwestycje. Zapewnił także Polsce zewnętrzne rynki zbytu i zabezpieczył ją przed obcą konkurencją. Wydał decyzję o budowie rządowej warzelni soli w Ciechocinku. Przed podjęciem decyzji zabiegał o poparcie i zgodę namiestnika, księcia Józefa Zajączka i przychylność króla Polski i cesarza Rosji. Inicjator założenia Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w 1825 roku i Banku Polskiego w 1828. Jego dziełem była wstępna industrializacja ziem Królestwa, rozwój starych gałęzi przemysłu jak hutnictwo w Zagłębiu Staropolskim oraz nowych jak górnictwo w Zagłębiu Dąbrowskim czy włókiennictwo w Łodzi. Dzięki swoim wpływom w Sankt Petersburgu i argumentacji politycznej doprowadził do zniesienia bariery celnej między Rosją i Polską, co zapewniło wyrobom polskim nieograniczoną niemal możliwość zbytu na terenie Rosji i tranzyt przez Rosję dalej na wschód. Chroniąc kraj od konkurencji wyrobów pochodzących z krajów niemieckich, wprowadził protekcyjne cła przywozowe na granicy z Prusami. Spowodowało to tzw. wojnę celną z Prusami. Widocznym efektem tych wydarzeń jest Kanał Augustowski, mający umożliwić transport rzeczny z obszaru Królestwa na Bałtyk bez potrzeby przekraczania granicy pruskiej. Zbudował w Polsce nowoczesne drogi.

  Dzisiaj rzeczywistość polityczna ukształtowana jest inaczej, lecz stanowcze, niejednokrotnie bezkompromisowe decyzje, które w założeniu chroniły tylko i wyłącznie interes i rozwój kraju powinny być traktowane jako cnota dla ówczesnych polityków.

  Warto zwrócić szczególnie uwagę na fakt, że Lubecki doprowadził nasze państwo do sytuacji ekonomicznej w której powstała nadwyżka budżetowa, co pozwoliło płodzić inwestycje w kraju…marzenie dzisiejszej Polski.

 2. Asenata Says:

  Tytuł książki to…????

 3. Aszera Says:

  O Ksawerym Druckim Lubeckim pisaliśmy w „Wolnomularzu Polskim” i to w takim właśnie, dobrym duchu. A jeśli chodzi o Jezabel, żone, to książka nosi tytuł Kronika z życia krolowej, a napisała ją Ana Tortajada. Przetłumaczona na polski z hiszpańskiego i wydana przez Amber w 2004 r. Pozdrawiam noworocznie, cieplutko 🙂

 4. Asenata Says:

  Dziękuję

  o Jezabel mi chodziło.
  Książkę Tortajady już mam
  myślałam,że coś nowego się pokazało

  Dzisiaj akurat dostałam WP-czytam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: