Jedna, jaką mam…

DSCN5032

OTO JA, MIRUNIA W PRZEDSZKOLU. KUDOWA-ZDRÓJ 1958 (?)

„Pisz Mirka, pisz!”. Takie „wezwanie” dostałam ostatnio zza Pirenejów. Zbyszek, którego pamiętam jako szczupłego blondynka spod kudowskiej wsi – Dańczowa, właśnie tam się znalazł na skutek rozmaitych kolejek losu. Dostał ostatnio ode mnie, a właściwie od mojej mamy Zeni, która była przyjaciółką jego mamy (obie nauczycielki wiejskie swego czasu, takie prawdziwe Siłaczki) książkę. Nie warto było? – tak brzmi jej tytuł. Mamusia opowiada tam o kudowskich latach, o naszym życiu, szkole, swoich uczniach i ich rodzicach. Kawał polskiej historii. W roku przyszłym przypadnie 70. rocznica odzyskania „Ziem Odzyskanych”. Ciekawe, jak o tym będą pisać… No bo te ziemie przypadły nam z „niesłusznych” wyroków historii. Mieszał w tym Stalin, i Armia Czerwona tam stała.  Ale na tych ziemiach toczyły się polskie losy. Także i moje. To było dzieciństwa, cudne – jak wspominam – niegłodne i niechłodne. Także dzieciństwo mego kolegi Zbyszka, teraz spod Pirenejów. Gdy piszę te słowa, słucham melodii z Radia Nostalgia. Tyle tam piosenek, które pamiętam z rodzinnego domu, które śpiewała mamusia, a głos miała piękny. Tak splata się wielka historia z małą historią. Ta wielka jest ponoć „niesłuszna”. Ta mała jest… jedyna, jaką mam.

Komentarze 2 to “Jedna, jaką mam…”

  1. zbigniew jerzy Says:

    Mirka, tak lekko i w pięknych słowach połączyłaś losy swoje wplatając wątek o mnie z wyrokami wielkiej powojennej polityki. Oczki mi letko zwilgotnieli. Teraz juź wiem po kim Ola odziedzczyła talent: babcia, mama, tata i pewnie ktoś jeszcze. Jak pisać źle z takimi genami? PISZ, MIRKA PISZ!!!

  2. Aszera Says:

    Zbyszku, dziękuję. Cóż więcej mam dodać? Twoja przesyłka doszła. Po Świętach pewnie dostaniesz ode mnie paczkę. Mamusi wszystko opowiedziałam. Czeka na mail od Ciebie. Odpisze, gdy wróci do domu po szpitalnej rehabilitacji. Bukiet na Święta będzie ogromniasty! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: