„Gość Niedzielny” na wystawie masońskiej

DSCN5980Ciekawe, ale najwcześniej relację z wczorajszego otwarcia masońskiej wystawy w Muzeum Narodowym dał katolicki „Głos Niedzielny”. Relacja bardzo rzetelna, okraszona licznymi pięknymi fotografiami red. Tomasza Gołębia. Redakcja Gościa zachwycona wystawą – jak można się domyślać – nie jest, nazywa ją wielce kontrowersyjną i przypomina, że katolicy „pod groźbą grzechu śmiertelnego” do masonów należeć nie mogą. Cóż rzec? Widocznie niejeden Polak – katolik wierzy bardziej w Pana Boga niż w ziemskie zakazy Kościoła, bowiem od samego początku liczni księża (choć nie zakonnice) należeli do naszego ruchu na czele z Prymasem Polski Gabrielem Podoskim. A i dzisiaj grono katoliczek i katolików jest liczne, choć nie dominujące w naszych strukturach.

Z innych wieści. Program niedzielny w TVN będzie w okolicach godz. 9.00.  Nie wiem, czy będę tam sama jako masonka, czy z kimś jeszcze. Redakcja pilnie szuka. J Tematyką wolnomularską zainteresowała się też TVP Kultura. Nagrywa w poniedziałek, o emisji dam znać. Natomiast już teraz można przeczytać o wystawie w „Polityce”. Bez rewelacji, ale zawsze.

PS Na fotce masońskie niemieckie sztylety z 1900 roku.

Komentarze 3 to “„Gość Niedzielny” na wystawie masońskiej”

 1. tost Says:

  To niedorzeczne co mówi środowisko kościelne. Z jednej strony straszy grzechem śmiertelnym ludzi związanych ze sztuką królewską a z drugiej strony urządza różne mszę święte w intencji świąt narodowych głosząc piękne kazania o wielkich Polakach, którzy przecież paradoksalnie zresztą dla kościoła byli wolnomularzami. Gdzie tu logika czyżby kościół podczas świąt narodowych nieświadomie chwalił z ambony grzeszników wolnomularzy tych którzy byli wielkimi patriotami i jednocześnie potępiał wolnomularstwo.

 2. Foto AB Says:

  Widocznie nie czytali i nie wiedzą, że wielcy patrioci może dlatego byli tak ważni w tym co robili, bo kierowali się zasadami sztuki królewskiej ? Podam jeden przykład. Ponad 10 lat temu znajoma koleżanka ze studiów bardzo powątpiewała w istnienie masonów, a wrocławskich różokrzyżowców oceniała lekceważąco, bo według niej Umberto Eco ośmieszył ich totalnie w „Wahadle Foucaulta”. Z kolei ówczesny kolega z akademika bardzo się zdziwił, że masoni istnieją, na dowód podałem mu adres www istniejącej już wówczas prostej strony WLNP z paroma zakładkami. Świadomość jest słaba, społeczna. Dzisiaj jeśli ktoś niezainteresowany wie, że masoni nadal istnieją, to kojarzy ich raczej z tajemniczymi i zamkniętymi lożami dla wtajemniczonych. Ale, mówiąc trochę złośliwie, to chyba Wam to pasuje, prawda? 🙂

 3. MasterM Says:

  Reblogged this on Wiadomości tradycji postkatolickiej and commented:
  Jak tak dalej pójdzie, to niedługo pojawiać się zaczną na takich imprezach reporterzy ” Naszego Dziennika” i TV Trwam… 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: