Wiedza, sens życia i wystawa masońska w Muzeum Narodowym

„Mądrość to umiejętność znalezienia równowagi między sprzecznościami, z których składa się nasze życie” – mówi prof. Tadeusz Gadacz w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”. Barzo podoba mi się fragment, w którym ocenia naszą cywilizację wiedzy: „Cywilizacja wiedzy, która zwalnia nas z myślenia, niesie ze sobą ogromne zagrożenia.  Nie rozumiemy tego, co się dzieje ze światem, życiem i nami samymi. Co z tego, że w każdej chwili możemy sęgnąć do Wikipedii, skoro nie rozumiemy tego, co przeczytamy? […] Niedawno egzaminowałem stuenta z historii filozofii nowożytnej. Kiedy nie był w stanie mi odpowiedzieć na trzecie pytanie z rzędu, z pretensją w głosie zapytał: – Dlaczego pan wymaga ode mnie tej wiedzy?  Przecież mam ją w twardej pamięci komputera. Odpowiedziałem mu: <Różnica między panem i mną polega na tym, że jak odłączą prąd w tym mieście, to pana wykształcenie się skończy, a moje zostanie>”. [… ] człowiek cywilizacji wiedzy to kolos na glinianych nogach, które uginają się pod nim z każdym kolejnym wynalazkiem, którego nie potrafi połączyć z doświadczeniem sensu życia”.

A propos sensu życia masonów. 🙂  W środę o godz. 19.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie nastąpi uroczyste otwarcie wielkiej wystawy masońskiej pt. Masoneria pro publico bono. Wejście tylko za zaproszeniami z Muzeum Narodowego. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie otwarta od czwartku 11 września br. aż do 11 stycznia 2015 r. W jesiennym „Wolnomularzu PolZamieścimy też oczywiście fotki z otwarcia.

Komentarze 2 to “Wiedza, sens życia i wystawa masońska w Muzeum Narodowym”

  1. Foto AB Says:

    Jak zrozumiałem prof. Gadacz tęskni do czasów, kiedy wiedzę posiadała tylko kasta wybranych kapłanów 🙂 mądra i rozumiejąca… Ludzie z klanów? A terez pewien cytat: ” Prawdziwym dobrem jest cnota. Cnota jest jedna, bo każda cnota jest wiedzą. Zdobywając wiedzę osiągamy dobro, a z nim pożytek i szczęście. ” Rodział o Sokratesie z t.1 hist. filozofii Tatarkiewicza. Wiedza rzecz jasna, nie w znaczeniu zapamiętanych definicji czy cytatów, ale wiedza w znaczeniu wiedzy co jest dobre, a co sprawiedliwe, dogłębne zrozumienie rzeczy zawarte np. w ” Państwie ” Platona. Są ludzie, którzy korzystają z prawa bycia równym innym. I mogą funkcjonować bez prądu 🙂

  2. Foto AB Says:

    Zrobię materiał z wystawy w środę przed południem po konferencji dla mediów 🙂 Szkoda, że nie wieczorem 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: