Wystawa masońska w Poznaniu – idź!

Wystawa w Poznaniu, plakatPodaję super interesującą wiadomość za stroną internetową BU w Poznaniu:

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu dr hab. Artur Jazdon zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy: „Kolekcja masońska w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu”. Wydarzenie odbędzie się 3 lipca 2014 r. o godz. 17.00. Wystawę, pod honorowym patronatem JM Rektora UAM prof. dr hab. Bronisława Marciniaka, zorganizowano z okazji Kongresu AMMLA (Association of Masonic Museums, Libraries and Archives) Stowarzyszenia Muzeów, Archiwów i Bibliotek Wolnomularskich. Wystawa, przygotowana przez Pracownię Zbiorów Masońskich BU, będzie czynna będzie do końca sierpnia 2014 r., w godzinach otwarcia Biblioteki.

Wystawa prezentuje najciekawsze druki i eksponaty muzealne stanowiące dziedzictwo kulturowe trzystu lat ruchu wolnomularskiego. Tematyka plansz w gablotach jest bardzo różnorodna: – Geneza wolnomularstwa – Bractwa  mularzy i zakon templariuszy – Różokrzyżowcy – Powstanie wolnomularstwa w Europie – Loża wolnomularska – Rytualistyka – Symbolika – Wolnomularstwo od XVIII wieku do XX wieku – Znani polscy wolnomularze  – Ślady wolnomularstwa w Wielkopolsce – Historia wolnomularstwa w Poznaniu – Przegląd historiografii wolnomularskiej – Periodyki wolnomularskie – Kobiety w wolnomularstwie – Publicystyka antymasońska – Pamiątki wolnomularskie.

Ozdobą naszej kolekcji jest pierwodruk „The Constitutions Of The Free-Masons” Jamesa Andersona, wydany w Londynie w 1723 roku. W 2011 roku ukazał się jej polski przekład: Księga Konstytucji 1723 roku i początki wolnomularstwa spekulatywnego w Anglii. Geneza–Fundamenty-Komentarze, opracowany i wydany przez Tadeusza Cegielskiego.

Przypomnijmy, że zbiory masońskie wydane przed 1945 rokiem są przechowywane i udostępniane w pałacu w Ciążeniu.

Tagi:

Jedna odpowiedź to “Wystawa masońska w Poznaniu – idź!”

  1. Jan Says:

    W końcu wystawa na temat wolnomularstwa w Poznaniu. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: