Ten „wstępniak” przeczytacie na początku „Wolnomularza Polskiego” nr 59, tego na lato. Pozdrawiam ciepło Czytelników. 🙂
Pięknie, ślicznie – ezoterycznie: Ten numer „Wolnomularza Polskiego” [59, lato] jest wzniosły i uduchowiony. Zapraszamy we wspólną podróż śladem wielkich idei, w czasy „Kiedy pieniądz był Bogiem, a braterstwo utopią”. Zapraszamy we wspólną podróż w głąb siebie, do czego pomocne nam będą „Alchemia i święte rośliny”. Zapraszamy we wspólną podróż do masońskich warsztatów; poznajmy tajniki inicjacji, przeczytajmy Mowę na cześć nowego wolnomularza, dowiedzmy się do czego masonom potrzebny jest cyrkiel i jak pojmują ideę Wielkiego Architekta Wszechświata. Na tegoż ostatniego spójrzmy okiem racjonalisty i teologa – czy możliwa jest wspólnota? Skonfrontujmy na ile można świat masoński i świat profański, i połączmy to wszystko patrząc na Świat jako lożę. Na koniec poznajmy dzieje kobiet masonek, którym – jak często w życiu – było nieco trudniej.
Adam W. Wysocki, redaktor naczelny
Dr Mirosława Dołęgowska-Wysocka, zastępca redaktora naczelnego, sekretarz redakcji
Tagi: Wolnomularz Polski
30 czerwca 2014 o 11:14 |
Jak czytam tego bloga, coraz bardziej się zniechęcam do masonerii. Może niech pisze o tym ktoś skromniej, inteligentniej, bez napuszenia i hucpy?
Poza tym, masoneria zupełnie jest kontra chrześcijaństwo, więc nie rozumiem obchodów św.Jana (chyba że chodzi o zupełnie inne, gnostyckie jego pojmowanie) i innych świąt chrześcijańskich. Chociaż św.Jana obchodzicie w sposób pogański.
Ezoteryka również jest czymś zupełnie przeciwnym chrześcijaństwu.
W sumie ta wiara w Wielkiego Budownika to albo zasłona, albo nie jest to Bóg chrześcijan.
Prawda nie potrzebuje zasłon.
30 czerwca 2014 o 11:47 |
Szanowna Pani/Panie, przykro mi, że tak surowo ocenia Pani/Pan mój skromny blog. Piszę, co mi w sercu i duszy gra; pewnie dusza nie dość chrześcijańska, a serce nie dość pojemne. Zawsze można być doskonalszym. To prawda. Poza wszystkim żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju. Możemy wierzyć w co chcemy i propagować swoje poglądy, które mogą być sprzeczne z poglądami bliźnich. Byle nie jątrzyć, nie podjudzać, nie nienawidzić bliźniego. Mój blog tego nie czyni. Pozdrawiam. „Kochaj, a poza tym rób co chcesz” – parafraza św. Pawła.