Mickiewicz mason – nie mason?

Dostałam dramatycznego maila od Czytelnika:

Witam serdecznie!
Potrzebuję pomocy z rozgryzieniem P. Adama Mickiewicza. Przygotowuję się do matury z matematyki i fizyki, stąd mam bardzo mało wolnego czasu na dochodzenia, czy też interpretacje utworów. W zasobach internetu, niestety, wiele na temat wolnomularskiej działalności Mickiewicza nie ma…
Skąd pod lupą u mnie Adaś? Dużo by mówić, jednak skwituję możliwie prosto – w klasie jest ponad 30 osób, a kwestię Mickiewicza, jako masona, mam poruszyć NA LEKCJI J. POLSKIEGO. Jest to zatem świetna szansa na przekazanie wiedzy o masonach szerszemu gronu odbiorców (SZOK)! Chyba nie możemy zmarnować takiej okazji?!

Interesują mnie FAKTY. Proszę o jak najwięcej potwierdzonych informacji odnośnie wolnomularskiej działalności naszego bohatera. Fakty, fakty i jeszcze raz fakty. Co, gdzie, kiedy, i jak. Mogą być ewentualnie wskazówki, a najlepiej – interpretacje jego utworów i tekstów.
Wyczytałem niedawno, że „Oda do młodości” jest wg. wielu „Odą masońską”. Jakie zatem symbole w niej dostrzegacie? Interesują mnie KONKRETY poparte TEKSTEM (do znalezienia w google). Ciekawa jest tutaj kwestia, że utwór ten powstał w bodajże 1820, jaką więc styczność mógł mieć wtedy Mickiewicz z masonami? Czyżby filomaci (tylko jaka pewność, że byli oni wolnomularzami?)? Towiański, czy Paryż, pojawiły się później u Adasia, a tam co do jego masońskich zapędów wątpliwości już nie ma… Jednak ten 1820 rok nie daje mi spokoju, aby nie za wcześnie?

Jeszcze raz BARDZO PROSZĘ o DOGŁĘBNE WYCZERPANIE kwestii Mickiewicza – masona. Wnoszę również o interpretację tekstów i pomoc w wyłapaniu symboli (np. symbole w Odzie do młodości i dlaczego uważamy, że ta oda jest masońska… nie za wcześnie?).

PS. Wikipedia podaje, że masońskie były również Dziady, czy też Pan Tadeusz. Ja, szczerze mówiąc, nie potrafię tego zinterpretować jako utworów masońskich. Hiramscy cieśle itp? Nie mam pomysłu na rozwinięcie tego… Liczę na pomoc, można oświecić wiele osób… 🙂 Symbole, fakty, teksty… 🙂

Prowadziliśmy potem z Panem Adasiem, imiennikiem Wieszcza korespondencję mailową. Streszczając, z tym Mickiewiczem „na dwoje babka wróżyła”. U Hassa go nie ma (Wolnomularze polscy w kraju i na świdecie 1821-1999), ale są poszlaki wskazujące, że był w loży wileńskiej (może petersburskiej), i że doszedł do stopnia czeladnika. Poza tym Oda do młodości jest rzeczywiście bardzo „masońska” w symbolach. Mnie zastanowiło w młodym maturzyście co innego: że jest doskonałym ‚produktem” swoich czasów: nie ma czasu szukać, zgłębiać, analizować, chciałby, aby mu to przesłać zrobione, albo przynajmniej konkretne linki dać. Kłaniają się tu różne internetowe „Ściągi”, „Streszczenia”, „Omówienia lektur”. Wiedza w pigułce, wiedza na pstryknięcie palca. Zasugerowałam to memu Czytelnikowi, ale po nim spłynęło jak po gęsi. W ogóle chyba nie zrozumiał, o czym piszę. Nie mogąc użyć żadnego innego argumentu, napiałam, że ostatecznie masoneria jest poufna, a nawet tajna, więc nie mogę tych tajemnic wszystkich zdradzić. Ufff. 🙂

 

Reklama

Tagi: ,

Komentarzy 9 to “Mickiewicz mason – nie mason?”

 1. Asenata Says:

  Tak to już jest
  teraz nie czyta się książki,tylko jej streszczenie.

  Takie czasy
  trochę to smutne.

 2. Jan Says:

  Książki z wiadomego tematu są ciężko dostępne szczególnie w małych miejscowościach, więc postaram się pomóc. Mam nadzieje że będę pomocny 🙂
  Ludwik Hass w „Seksie farmazonii…” nie zalicza jeszcze Mickiewicza masonów, ale już w wydanej dwa lata później pierwszej części trylogii już tak. Pisze mianowicie tak: „Echa poezji wolnomularskiej występują w twórczości Mickiewicza sprzed 1819 roku. Być może, że już przed ta data został inicjowany. W swej karierze wolnomularskiej, trwającej co najmniej po 1824 roku, nie wyszedł jednak poza stopień czeladnika. Później odnosił się do wolnomularstwa krytycznie.”
  ” IV część Dziadów jest niejako podróżą, próbą masońską Gustawa w pochodzie ku wewnętrznej doskonałości duchowej” – L. Hass, Wolnomularstwo w Europie Środkowo- Wschodniej w XVIII i XIX wieku, Wrocław 1982, s. 284- 185.
  Po rozwiązaniu Towarzystwa Promienistych w Wilnie wskrzeszono tajną grupę. Adam Mickiewicz pisał z Kowna, aby Związek Przyjaciół uczynić „jako studenckie masoństwo”, „przydać symbole, obrzędy, śpiewy, znaki, powiązać grupę jak w hierarchii masońskiej” . Niekiedy Filomaci nazywali swoja organizację „Zakonem”. W czasie represji, które dotknęły Filomatów, Adam Mickiewicz został wypuszczony z więzienia za poręczeniem Joachima Lelewela, profesora Uniwersytetu Wileńskiego i najwybitniejszego wówczas wileńskiego wolnomularza. Z ideami Saint- Martina ( o tym pisze także Leon Chajn) i nauka Bohma, czołowych przedstawicieli ezoterycznego i mistycznego wolnomularstwa, Mickiewicz zapoznał się przez Oleszkiewicza i członków loży „Orła Białego” w Petersburgu. (Hass piszę, że prawdopodobnie Mickiewicz uczęszczał do tej loży na spotkania,).Kontakty te miały wpływ na kształt ” Ksiąg narodu i pielgrzymstwa polskiego” . Pojawienie się tajemniczej postaci 44 z Dziadów niektórzy badacze wiążą z faktem kontaktów Mickiewicza z Oleszkiewiczem, który zainteresował go Biblią i kabałą. – A. Zwoliński, Wokół masonerii, Kraków, 1995, s. 125.
  Oprócz tego jest jeszcze sporo innych prac na ten temat np. „Mickiewicz hermetyczny” Zdzisława Kępińskiego – chyba najbardziej rzeczowa.
  Przepraszam że tylko powierzchowne informacje. Jeśli kogoś bardziej interesuje to podam pełną bibliografie na ten temat.

 3. Aszera Says:

  Panie Janie, serdecznie dziękuję za ten wpis. Prześlę go Czytelnikowi – Adamowi, bo się martwi paroma rzeczami… A może napisałby Pan artykuł do „Wolnomularza Polskiego” na temat Mickiewicza – masona? Serdecznie zapraszam na łamy. 🙂

 4. Jan Says:

  Właśnie piszę prace semestralną o udziale wolnomularzy w Sejmie Wielkim oraz w tworzeniu Konstytucji 3 Maja.

 5. Aszera Says:

  To też dobry temat na artykuł. 🙂 A na jakiej uczelni?

 6. Jan Says:

  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Także zbiory masońskie mam pod ręką 🙂

 7. Aszera Says:

  No to jesteśmy w domu! Patron brf:. Adam zobowiązuje. 🙂 Czy zna Pan „Wolnomularza Polskiego”, nasz kwartalnik?

 8. Jan Says:

  Oczywiście! 🙂 Jest przysyłany do Biblioteki Uniwersyteckiej.

 9. Kadalber Says:

  O ile mnie pamięć nie myli, polski historyk wolnomularstwa doby międzywojennej, Stanisław Małachowski-Łempicki, wydał broszurę dotyczącą kwestii przynależności A. Mickiewicza do masonerii. To jedno z najlepszych opracowań w tym temacie, powstałych do tej pory. Zdaje się, że publikacja ta była wydana w jednym z tomików „Wolnomularza Polskiego” lub „Akacji”. Nie pamiętam już którego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: