Hiszpania i wypędzeni Żydzi – sprawiedliwość po latach

Musiało minąć pół tysiąca lat, by Żydzi, wypędzeni przez katolickich hiszpańskich królów Izabelę Kastylijską i Ferdynanda, w glorii i chwale mogli wrócić  na ojczyzny łono. Bardzo ciekawy jest dziś artykuł na ten temat w „Gazecie Wyborczej” (tytuł: Hiszpania przyjmie wypędzonych Żydów). Według  kodeksu cywilnego, którego  nowelizację właśnie się w Hiszpanii szykuje, każdy Żyd, który potrafi udowodnić, że jest potomkiem Żydów wypędzonych w 1492 r. z Hiszpanii dostanie automatycznie hiszpańskie obywatelstwo, nie tracąc przy tym dotychczasowego.

Podoba mi się ta inicjatywa. Może byśmy w Polsce o czymś takim pomyśleli? Na myśl przychodzą mi np. Bracia Polscy, wypędzeni z Rzeczypospolitej przez Sejm w 1658 r., czyli dokładnie 356 lat temu, i to pod fałszywymi zarzutami, że sprzyjali Potopowi szwedzkiemu. Bracia Polscy – wróćcie do Polski!

Reklamy

Tagi: ,

Komentarzy 6 to “Hiszpania i wypędzeni Żydzi – sprawiedliwość po latach”

 1. Sfirex Says:

  Hiszpanie nie tylko wypędzali Żydów, ale też mordowali, i robili to ponieważ potrzebowali ich niewiarygodnie wielkich majątków. I tak sobie pesymistycznie myślę, że i teraz cwani Hiszpanie, którzy po 422 latach stoją na skraju bankructwa, znowu chcą ICH pieniędzy. Tylko, że cena produktu przewyższa znacznie jego wartość – no chyba, że ktoś tu przewiduje jakąś wojenkę z Arabami, hmmm…..
  Chciałbym jeszcze dodać, że mógłbym ich nazwać swoimi braćmi. Znam i byłem z pewną Żydówką i w sumie nie różniła się od innych kobiet, taka sam z niej była zołza, więc może i Żyd byłby jak mój rodzony brat, hmmmm…..

 2. exPERT Says:

  a gdyby tak cofnac czas do exodusu i dac Im jeszcze jedna szanse…

 3. diobel Says:

  W Polsce co drugi to Żyd!!! Mało ich jeszcze??? W Polsce więcej praw mają semici niż rodowici Polacy. Ale to, że masoni popierają tego typu inicjatywę – nic dziwnego, wszak należy osłabić wiarę katolicką, to jest prawdziwy cel masonerii. Prawda??

 4. Aszera Says:

  Oj diobel, diobel… Czy Pan/i wie, że najwięcej o „żydomasonerii” rozprawiali dygnitarze hitlerowcy? I rząd Petaina, i gen. Franco, i Mussolini? Czy to są Pana/i idole? A masoneria traktuje z szacunkiem wszystkie wyznania, i brak wyznania także. Głosimy wolność dla religii i wolność dla człowieka; równość wszelkich wyznań bądź ich braku i braterstwo wszystkich ludzi niezależnie od ich rasy, płci, wieku etc., etc. Jeśli zaś chodzi o Katoliczym, to o ile wiem, w wielkiej przyjaźni są papieża Franciszek i rabin Skórka, napisali nawet wspólną książkę. Nasz Jan Paweł II modlił się przy Ścianie płaczu w Jerozolimie i Żydów nazywał „braćmi starszymi w wierze”. Franciszek i Jan Paweł II to masoni, pana/i zdaniem?

 5. Spoilt Child Liberty Says:

  Czytam i ręce mi opadły… Antysemityzm i wrogość wobec wolnomularstwa są tak powszechne, że powinnam do nich przywyknąć. Jak widać słabo sobie radzę. Brednie o propagandzie, teorii spiskowej oraz dzielenie polskich obywateli nie należy do retoryki wysokich lotów. Zapewniam, że przynależność do mniejszości narodowej, etnicznej bądź religijnej nie zapewnia „więcej praw”- wręcz przeciwnie. Dochodzą do tego inne atrakcje m.in. podejrzenia i szykany. Wygodnie jest oskarżać innych o własne niepowodzenia a dialog zastępować dezintegracją. Kiedy spotykam lub natrafię w cyberprzestrzeni na osobę, która nie stosuje mowy nienawiści, odzyskuję szczątki nadziei 🙂
  Pozdrawiam.

 6. Sfirex Says:

  Pani Mirosławo a słyszała Pani o teorii, w której lądujący jako pierwsi na Księżycu najpierw zrobili sobie na jego powierzchni zdjęcie z flagą masońską dla swoich tak zwanych Panów, a popiera się to tym jak Armstrong, według kamer będąc jeszcze w środku lądownika, miał powiedzieć, że: „Orzeł wylądował”. A następnie odbył się znany nam teatrzyk 🙂 Słyszała Pani o tym? To też się Wam zarzuca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: