Dostałam właśnie super ciekawy artykuł od stałego autora „Wolnomularza Polskiego” Pawła Matwiejczuka pt Zemsta, czyli Pierwszy Wybrany lub Wybrany z Dziewięciu. Jak pisze: „Artykuł stanowi początek dłuższej serii, która jest zaproszeniem do wspólnej wyprawy w czasy dawno minione, kiedy wolnomularstwo europejskie, wznosząc się ponad trzy stopnie lóż błękitnych, poszukiwało dalszych ścieżek inicjacyjnego rozwoju. Podstawą dociekań jest księga rytuałów stopni wyższych masonerii: Recueil précieux de la Maçonnerie Adonhiramite pióra Louis Guillemain de Saint-Victor, której pierwsze czterotomowe wydanie ukazało się w Paryżu w 1781 roku”. Całość w numerze wiosennym „Wolnomularza Polskiego”. Zachęcam do lektury.
31 stycznia 2014 o 22:52 |
Dostaję wysypki gdy słyszę o „stopniach wyższych” lub „wznoszeniu się ponad trzy stopnie błękitne”… 🙂 Bo jednak nie ma stopnia wyższego, niż stopień Mistrza! Bardzo wiele namieszło tu dodanie numerków (wszakże dla porządku tylko) do nazw stopniu w RSDiU. No bo 33 to na pierwszy rzut oka wyżej niż 3 w końcu, a tymczasem to nie wyżej, a w bok… 🙂 Zdecydowanie wolę określenie „stopnie poboczne” i… „dzielenie włosa na czworo”, czym zajmują się de facto wszystkie stopnie poboczne (czy to w ramach rytów, czy osobnych zakonów). 🙂
Tradycjonalistycznie, a więc nisko!
🙂
PS: Oczywiście wyjątkiem jest Ryt Szwedzki i – w pewnym sensie – stopień Królewskiego Sklepienia (Royal Arch).
1 lutego 2014 o 00:43 |
Czy wspomniana przez Panią księga została przetłumaczona na język angielski? Znalazłam ją, https://archive.org/details/recueilprcieuxd00guilgoog niestety, język francuski nie należy do tych, którymi się posługuję.