Masoneria. Pro publico bono

 

Masoneria. Pro pubolico bono, to tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, która odbędzie się od 11 września 2014 do 11 stycznia 2015 r. O założeniach wystawy mówiliśmy dzisiaj podczas przedświątecznego posiedzenia Instytutu Sztuka Królewska w Polsce. Na stronie internetowej MN o samej wystawie pięknie pisze brat profesor Tadeusz Cegielski,prezes Instytutu:

„Czym jest wolnomularstwo? Czy  tylko sposobem godnego i rozumnego, tym samym szczęśliwego wypełnienia dojrzałej fazy życia – jak utrzymują sami masoni. Czy raczej przygodą intelektualną, wyzwaniem rzuconym rutynie myślenia i działania –  jak chcą inni.  Utopią,  marzeniem o świecie odrobinę  rozumniej zorganizowanym od tego, w którym przyszło nam żyć?  Czy jest może szerokim ruchem społecznej naprawy, solidarności i samopomocy, czy przeciwnie – zasłoną dla wąskiego, elitarnego grona,  sceptycznego wobec zasad demokracji? A może systemem wtajemniczeń w jakieś dziwaczne, archaiczne obrzędy, budzące  podejrzenia jednych i śmiech drugich?

Zapewne było i jest tym wszystkim, o czym tu wspomniano. Interpretacja należy do nas. Intencją  twórców wystawy było zapoznanie polskiej publiczności nie tyle z historią i dorobkiem masonerii, ile z wartościami, jakie prezentuje, językiem z pomocą którego je wyraża, innymi słowy, z „obrazem świata”, jaki kształtuje.

Zwiedzający wystawę będą mogli przekonać się, że masoneria,  w polskiej tradycji nazywana wolnomularstwem (od angielskiego freemasonry) tworzy system wartości prosty i czytelny dla wszystkich, za to wyrażany na wiele sposobów.  Wychodzi na przeciw potrzebom ludzkim zróżnicowanym w czasie i kulturowej przestrzeni. Łączy w swych szeregach zarówno bywalców  salonów czasów „dawnego porządku”,  jak i porwanych rewolucyjnym zapałem żołnierzy Napoleona;  intelektualistów i artystów epoki romantyzmu na równi z zafascynowanymi ideą postępu uczonymi i przedsiębiorcami; legionistów Józefa Piłsudskiego wraz z pierwszymi skautami i harcerzami; przedwojennych budowniczych Gdyni wraz z odradzającą się klasą średnią  obecnej III Rzeczypospolitej”.

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: