Wiara podstawowa

W dzisiejszej Wyborczej bardzo ciekawa rozmowa ze Stefanem Wilkanowiczem, b. red. „Tygodnika Powszechnego” i b. red. miesięcznika „Znak”. Tytuł rozmowy Katarzyny Wiśniewskiej i Jana Turneau fajny – „Kościele, nie wrzeszcz na grzesznika”, a mnie zainteresował szczególnie fragment dotyczący czegoś, co Wilkanowicz nazwał „wiarą podstawową”. „Wiara podstawowa może się odnosić do Boga, ale niekoniecznie na tym się kończy. Oznacza, że wierzę w sens i dobro. Wierzę, że to, co się dzieje w świecie, ma sens. I wierzę, że dobro należy realizować. Są ludzie, którzy nie wierzą religijnie, ale wierzą w taki zespół wartości. Powiem mocniej: wierzą, że nawet gdyby Chrystus nie istniał, należałoby Go naśladować. Tak jak np. Conrad”.
Myślę, że to jest możliwa podstawa porozumienia wszystkich ludzi dobrej woli, w tym masonów. Gdy sama wielokrotnie pisałam o możliwości porozumienia, tak ładnie i prosto nie potrafiłam tego nazwać.
PS Dziś w nocy zmarła nagle nasza siostra masonka Wiesia. Jest już gdzie inadziej, u Wielkiego Architekta Wszechświata, zapukała do Jego Bram cyrklem i węgielnicą – taki sam dobry sposób jak krzyżem.

Tagi: ,

Komentarze 3 to “Wiara podstawowa”

 1. Spectator Says:

  Niech Opatrzność ma ją w opiece.

 2. Asenata Says:

  „Sens i Dobro”
  Coś mi się wydaje,że coraz tego na świecie mniej.

  A tak przy okazji czy Wielki Architekt Wszechświata nie czuje się samotny.Czyż dla równowagi nie powinno by jeszcze Wielkiej Architekty Wszechświata?

 3. Aszera Says:

  Jako autorka bloga Aszera, żona Pana Boga jestem „za” Wielką Architektką Wszechrzeczy! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: