Kupuję, więc jestem

Zalesie
W Zalesiu zielono. Komary poznikały – pani gospodyni podtruła. Czytałam na werandzie w sobotnio-niedzielnej „Gazecie Wyborczej” blok o Zygmuncie Baumanie. W rozmowie opowiadał o swoich młodzieńczych, komunistycznych wyborach. Wstydzi się, że był tak naiwny, ale wizji świata: sprawiedliwszego, wolnego, braterskiego nie zmienia. W wykładzie we Wrocławiu, który miał po odprawieniu prawicowej bojówki mówił o kryzysie wartości lewicowych, o wygranej prawicowego opisu świata, w któym liczy się wzrost PKB, a na co dzień dominuje hasło: „Kupuję, więc jestem” (to moja parafraza baumanowskiej myśli). Ja też uważam, że lewicę trzeba wymyśleć na nowo. Papież Franciszek powraca do świętego Franciszka, bo też w rozwoju Koscioła nie podoba mu się to i owo. A lewica? Do jakich korzeni ma wracać? Przedindustrialnych? Przedoświeceniowych? Można tak się cofać do „komunizmu pierwotnego” czyli hordy pitekantropusów… Ale że kawałek po kawałku myśl lewicową trzeba przepatrzeć i odkurzyć – to jasne. Aby w naszym świecie żyło sie choć troszkę lepiej i rozumniej niż dotąd. Masoneria to sposób na życie, ale dla niezbyt licznych osobników. Może całego świata hurtem naprawdę „zbawić” się nie da… Tylko w zaświatach.
PS Repetytorium: Myślę, więc jestemKartezjusz.

Tagi:

Komentarzy 11 to “Kupuję, więc jestem”

 1. Masłgorzzata Misiuna Says:

  Tez czytałam dzisiaj w ogrodzie wywiad z prof. Baumanem i mnie nie zaskoczył. Takiego go znam i szanuję.

 2. Adam Bolewski Says:

  Dobrze, że panie nie czytały sobotnio-niedzielnej Rzepy, strasznych rzeczy się dowiedziałem o człowieku, który kiedyś po wojnie był majorem i … lepiej nawet nie pisać. Mamy do czynienia z dwiema rodzajami prawdy… Panie sobie wybrały pięknie, ale miliony będą cierpiały, bo komuś się zachciało prowokacji, bo… nawet lepiej nie pisać…

 3. Adam Bolewski Says:

  Bo jak to pięknie jest pić herbatę i jeść obiad przy ładnym stole, tak… piękne obiady czwartkowe, w imię dobra i słusznych zasad… ale to ma dalszy ciąg jak w „Kosmosie” Gombrowicza, inni będą cierpieli w imię dobra i słusznych zasad… tak było, niestety tak jest i prawdopodobnie tak będzie… A dlaczego? Co kryje się za ideą dobra i słusznych zasad?

 4. Sławek Says:

  Zgadzam się, że lewicę może uratować już tylko wymyślenie jej od nowa. Niestety obawiam się, że ludzi którzy (nawet jeśli ta nowa idea by powstała) będą ją realizować prędzej czy później zniszczą i ją.

 5. Aszera Says:

  Wszyscy jesteśmy ułomni. I nie znam IDEI, której człowiek by nie wypaczył, choć można też powiedzieć, że ją zmienił lub zmodyfikował.

 6. Sławek Says:

  Racja. To, że człowiek wypacza prędzej czy później każdą ideę wcale nie zwalnia nas od tego, żeby je próbować budować, modyfikować czy zmieniać.

 7. Aszera Says:

  Prawdą jest też, że dobrymi chęciami i cudnymi ideami piekło jest wybrukowane. Np. nasz Wielki Brat zza oceanu, USA teraz szpiegują naszą Europę w imię słusznej idei walki z terroryzmem 😦

 8. nikt Says:

  Apropo szpiegowania w ramach programu walki z terroryzmem amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza, czyli CIA, uzyska szeroki dostęp do danych bankowych wszystkich mieszkańców Europy to pewna informacja. Brukselskie porozumienie wejdzie w życie za dwa miesiące, obliguje 27 państw członkowskich Unii Europejskiej do przekazywania Stanom Zjednoczonym informacji bankowych. W prawie niedostrzeżonym przez media komunikacie wydanym w ubiegłym tygodniu , Bruksela zawiadamia, że “członkowie Unii Europejskiej będą zobowiązani przekazywać Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych bankowe dane w trybie pilnym.Programem, który do 2006 r. pozostawał utajniony, kieruje centrala CIA w Langley, stan Wirginia

  • wolność na wszystkich Says:

   To jest szerszy problem jeśli agenci tacy czy inni nie tylko z cia którcych tak na marginesie raczej nikt nie kontroluję będę wiedzieć o nas europejczykach wszysko to wtedy nie jest powiedziane że nie przechandlują tych informacje potężnym korporacjom. Korpocja lub firma z chęcią pozyska taki inormacje łatwiej będzie robić interesy wiedząc wszystko o konkurencji. To obnaża słabość Europy, która pozwala USA robić ze sobą wszyskto. Czy Europa nie ma prawa do prywatności skoro USA wszystkich szpieguję i sama nie pozwala się szpiegować.

   • inwigilacja przesadzona Says:

    Nasi przyjaciele z USA wyraźnie się zagalopowali. Trzeba im przypomnieć o dawnych ideach założycielskich tego państwa na jakich się oparło, jak wolność, równość, braterstwo. Czy aby kochana niegdyś przez wielu Ameryka poważnie nie zbłądziła.
    Teoretycznie totalna inwigilacja niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo w wielu wymiarach. Wyobraźmy sobie sytuacje w której szef CIA zażądał by strzorzenia pełnej listę wszystkich wolnomularzy w Europie, dzięki prism, echelon itp. nie zajęla by to wiele czasu. Niech to da wszystkim do myslenia do czego to wszystko prowadzi zero intymności.

 9. z branzy IT Says:

  Polska powinna postawić na High-tech tylko w tym możemy być konkurencyjni w przyszłości. Jednakże zagrożeniem dla Europy może być sosowanie obecnych technologi NSA umożliwiających nie tyko zapobieganie incydentom o znamionach terrorystycznych ale umożliwiających również wykradanie danych komputerowych z setek tysięcy komputerów małych i dużych firm komputerowych niejednokrotnie bardzo innowacyjnych których patenty i projekty mogą zostać zwyczajnie wykradzione.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: