Francesco Nullo – powstaniec i mason

Francesco Nullo
„Podniosły charakter miały uroczystości 150 rocznicy śmierci pułkownika Francesco Nullo, bohatera Powstania Styczniowego, jakie odbyły się w minioną niedzielę 5 maja w Olkuszu i Krzykawce. Uczestniczył w nich Jego Ekscelencja Riccardo Guariglia, Ambasador Republiki Włoch, który objął honorowy patronat nad jubileuszowymi uroczystościami.
Jak co roku mieszkańcy Olkusza i ziemi olkuskiej spotkali się pod grobem pułkownika Francesco Nullo na Starym Cmentarzu, aby oddać hołd włoskiemu ochotnikowi z Bergamo, który zginął w bitwie pod Krzykawką, jaka rozegrała się 5 maja 1863 roku. W tym roku, z racji na okrągłą rocznicę, uroczystości miały szczególny charakter. Odbywały się, bowiem w asyście wojskowej kompanii reprezentacyjnej 2 Korpusu Zmechanizowanego z Krakowa oraz orkiestry wojskowej z Bytomia. Wartę honorową przy grobie pułkownika Nullo pełnili „podhalańczycy” z 2 Korpusu ubrani w charakterystyczne peleryny, a wartę przy tablicy poświęconej Polakom poległym podczas walk we Włoszech członkowie grupy rekonstrukcyjnej w mundurach włoskich bersalierów. W uroczystościach wzięły także udział poczty sztandarowe olkuskich szkół, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń’ – to fragment oficjalnego sprawozdania, które wraz z pięknymi zdjęciami znalazłam na stronie internetowej Olkusza.
Cieszą mnie i wszystkich polskich sióstr i braci takie bogate obchody wielkiego patrioty Włoch i Polski, Garibaldczyka, wolnomularza. Imieniem Francesco Nullo nazwana jest jedna z lóż masońskich działających w naszym kraju, skupiająca braci włoskich, o których – da Wielki Architekt – kiedyś napiszę więcej. 🙂 (dziękuję bratu z Olkusza za wszystkie wieści).

Tagi: ,

Komentarzy 5 to “Francesco Nullo – powstaniec i mason”

 1. awuzet Says:

  Reblogged this on Wolnomularz Polski.

 2. Liliana Książek Hamann Says:

  nie mozna Francesco Nullo nazywac „ochotnikiem”

  • Dlaczego? Says:

   A to dlaczego? Nie wyruszył, jako żołnierz regularnej armii, ani jako najemnik, ale właśnie ochotnik, na dodatek dowodząc zebranymi przez siebie innymi ochotnikami.

 3. Langiewicz Says:

  W Krzykawce można było kupić świetną rocznicową grę o Powstaniu Styczniowym („Rok 1863”). Gra ma wiele walorów edukacyjnych. Jest dostępna do kupna w internecie.

 4. Michał Says:

  Zdrajca działający na polecenie Giuseppe Garibaldiego i do tego wolnomularz, nijak się ma do patriotyzmu, czy pomocy… „Ochotnik” proszę was, śmiech przez łzy mnie ogarnia, gdy słyszę półprawdy i niedouczenie oraz błędne przekazywanie historii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: