Generał – teozof

„- Miły kolega, na całkiem innym forum zapytał: „Dlaczego słowo mason ma zabarwienie negatywne , a przecież twórcy państwa amerykańskiego czy organizatorzy Rewolucji Francuskiej to masoni w Polsce to twórcy konstytucji 3 Maja czy kadra oficerska Legionów Dąbrowskiego .” Nie tylko Legiony Dąbrowskiego, nie tylko Legiony Piłsudskiego… nie tylko…
Grupę pierwszych szesnastu żołnierzy Polski Podziemnej, pierwszą zbrojną strukturę antyhitlerowskiej i antystalinowskiej konspiracji, tworzyli właśnie legioniści i piłsudczycy – przede wszystkim wolnomularze rytu mieszanego oraz teozofowie. Być może numerolodzy dostrzegą w liczbie członków grupy jakiś znak. Omen. Bo walka zakończy się – po pięciu z górą latach – pojmaniem właśnie szesnastu, a przecież rozpoczęła ją także szesnastka. Racjonaliści uznają zapewne jednak tę zbieżność za zwykły przypadek, za nieco dziwną analogię, bo żadne nazwisko nie pojawia się na obydwu listach. Generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz sporządził spis pierwszych żołnierzy Polski Podziemnej. Nie Armii Krajowej, nie Związku Walki Zbrojnej i nawet nie Służby Zwycięstwu Polski; powstająca 27 września 1939 roku organizacja jeszcze nie miała nazwy. Statut dla tworzącej się struktury oraz jej nazwę wymyślił Tokarzewski kilka dni później” – to początek superciekawego tekstu, który dostałam od jednej z moich Czytelniczek, podpisującej się ksywą Ostatek. To daję tylko do smaku, bo opowieść o generale – teozofie i początkach polskiego Droit Humain damy do „Wolnomularza Polskiego”. Fascynujące! Zapewniam.

Tagi: , ,

Komentarze 3 to “Generał – teozof”

 1. awuzet Says:

  Reblogged this on Wolnomularz Polski.

 2. Itartas.info Says:

  Jakie to dalekie od obecnej polityki. Żakowski chce kumpelstwa w społeczeństwie, cytując chińskie przysłowie – przysłowie kraju, w którym nigdy nie było demokracji 🙂 A ” W sieci” o innym rodzaju przyjaźni – obecnym gangu politycznym. I gdzie te szczytne i cnotliwe słowa, myśli i czyny?

 3. MasterM Says:

  Reblogged this on Wiadomości tradycji postkatolickiej and commented:
  Tyle, że z Kościoła liberalnokatolickiego, którego wspomniany generał był kapłanem nic w tym kraju nie zostało… 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: