Dlaczego nie „Boska”, lecz Czarna Energia

Przebudzenie Anthonego de Mello czytałam 8 lat temu, w ramach Grupy Odrodzenia Duchowego, na którą uczęszczałam przez pół roku. Wcześniej de Mello nie znałam i nie przyszłoby mi do głowy czytać książki jezuity, nawet nieortodoksyjnego. Jezuici kojarzyli mi się jedynie ze swoją kasatą w XVIII wieku i „wiedziałam” :-), że byli winni całej ciemnoty polskiego saskiego szkolnictwa. A potem przyszły takie zawirowania w moim życiu, że zaczęłam łaknąć lektur odwrotnych od wszystkich moich wcześniejszych. Czy doznałam Przebudzenia? Może plus minus na 5 proc., to dobra cyfra – tyle mniej więcej jest we Wszechświecie „normalnej” materii, z której zbudowani jesteśmy my sami, nasza Ziemia, i Słońce, i cała Droga Mleczna, a także miliony innych galaktyk. Reszta Kosmosu to jedna wielka niewiadoma: jedna trzecia to ciemna materia (której nikt nie widział), a dwie trzecie to ciemna energia, której też nikt nie widział. Ale o tym jeszcze kiedyś napiszę, bo chodzi mi od wielu dni taka myśl po głowie, że tak jak Boska Cząstka nie została Cząstką Diabelską (a miała, tylko – jak stwierdzono – gorzej by się „sprzedawała” marketingowo), tak ta „czarna energia” została „źle” nazwana. Gdyby została Boską Energią (a co za różnica, skoro i tak nikt jej jeszcze nie namierzył, tylko wykoncypował), byłoby fajniej.

Tagi:

Komentarze 3 to “Dlaczego nie „Boska”, lecz Czarna Energia”

 1. Spectator Says:

  Fizyka to dziedzina nauki w której jesteśmy niestety strasznie zieloni. Mamy w niej więcej teorii niż potwierdzonych prawideł. Niektórzy twierdzą, że fizyka gdyby jej nie metodologia nie różniłaby się niczym od filozofii 🙂 Jeśli interesuje Panią taki intelektualny odlot to polecam publikacje Davida Deutscha. Izraelski fizyk kwantowy pracujący w Oxfordzie. Jest propagatorem istnienia „wieloświatowości”.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielo%C5%9Bwiat

  Kiedyś czytałem także z nim wywiad, to co mówi ten człowiek wydaje się nieprawdopodobne a jednak mieści się nadal w kanonie nauki.
  Wszechświat jest wspaniały 🙂 !

 2. matrixówna Says:

  polecam Pani film What the Bleep!?: Down the rabbit hole. (2006)
  odlotowy film na pograniczu fantazji i codziennej rzeczywistości z mechaniką kwantową, neurobiologią i ludzką świadomością

 3. Sfirex Says:

  Doszło do małego błędu w Pani rozumowaniu. Te fizyczne nazwy, przeważnie nie biorą się z niczego (ale i tak się zdarza jak choćby z „M” teorią). Boska cząstka czyli bozon Higgsa to cząsteczka, która nadaje masy bez masowym tworom – czyli tak jak Bóg z niczego stworzył świat i te wszystkie inne rzeczy, tak i ona z niczego nadała istnienia. Ciemne materia i energia są tylko częścią wszechświata, tak jak w pokoju jest krzesło (ciemna materia), książka (materia) i ściany (ciemna energia).
  Mam nadzieję, że teraz Pani widzi tą znaczącą różnicę w nazewnictwie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: