Koniec sielanki

Niedługo trwała papieska sielanka. Atmosfera się zagęściła i na dziś nie mogę powiedzieć z ręką na sercu, czy Franciszek: święty to, czy donosiciel? A może i, i? Grypa trwa w najlepsze i ja dalej oglądam telewizję, a w przerwach czytam gazety. Zwolennicy i przeciwnicy donosicielstwa b. prowincjała jezuitów w Argentynie przerzucają się argumentami: ludzie mówią przeciw ludziom, dokumenty przeciw dokumentom. Ponoć w argentyńskim ministerstwie, które skupia m.in. handel i religię (mnie się to kojarzy od razu z kupczeniem w Świątyni) jest teczka obecnego papieża, a w teczce stosowne dokumenty, które widziało kilka osób. Myślę, że niezależnie co i kto w końcu powie i opublikuje, Franciszek dla jednych pozostanie bez winy, dla drugich – będzie winnym wydania współbraci. Patrząc z szerszej perspektywy, sytuacja jest – rzekłabym – ewangeliczna. Liczmy, że Franciszek jest winien; Piotr też był winien: i zaparł się Chrystusa i to nie raz lecz trzy razy, kłócił się o miejsce przy jego boku w królestwie Niebieskim, nie chciał nieść krzyżą i prawie uciekł z Rzymu. No i co? I nic. Jezus i tak jemu kazał budować swój Kościół, a nie żadnemu, mniej kontrowersyjnemu apostołowi. Kto bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Co nie znaczy, że „lubię” metody junty w Argentynie i przechodzę do porządku dziennego nad jej zbrodniami, których część wzięło na swoje sumienie duchowieństwo argentyńskie.
PS Coś optymistycznego na koniec. Wychodzi na to, że pod rządami Franciszka ekumenizm będzie się miał nie najgorzej. Cieszą się rabini z jego wyboru, ewangelicy i nawet prawosławni (przynajmniej niektórzy). W Argentynie to nawet skłonił się przed jakimś ewangelickim pastorem, ku zgorszeniu katolickich ortodoksów. I nic w przypadku Franciszka nie będzie już proste. Jako feministka otrząsam się na jego pojmowanie roli kobiet, jako osoba z dawien dawna lewicowa, nie mogę nie dostrzec jego sprzeciwu wobec globalizmu i konsumpcjonizmu, jego pochylenia nad ubogimi tego Świata. Muszę i ja zweryfikować swoje najdawniejsze przekonania, że lud można wyzwolić tylko na sposób lewicowy, bo można o niego dbać będąc konserwatystą i to jeszcze jakim. I myślę, że być może Franciszek stanie się wielkim symbolem naszych czasów, gdzie wszystkie stare kategorie myślenia o człowieku zawodzą, że stare podziały na lewicę i prawicę też zawodzą, że trzeba na człowieka i Ziemią, spojrzeć inaczej.

Tagi:

Komentarze 4 to “Koniec sielanki”

 1. Spectator Says:

  Jak było z kardynałem Bergoglio, pewnie nigdy się nie dowiemy. Zwolennicy swoje, przeciwnicy swoje a prawda może leżeć gdzieś pomiędzy. Porównanie do Piotra bardzo trafne. Nie ma ludzi doskonałych. Wyparcie się Jezusa przez Piotra to symbol ludzkiej słabości. A jednocześnie pewne pokrzepienie dla innych „grzeszników”. Skoro sam Piotr Apostoł, pierwszy papież, dzierżyciel kluczy do Bram Niebios łamie się w swej ludzkiej naturze i wyrzeka Chrystusa to dlaczego inni mieliby być brylantowi? Kościół to ponoć „wspólnota grzeszników”.

  Jeśli chodzi o podział na prawicę-lewicę to wydaje mi, że wynikają one z naturalnej chęci człowieka do szufladkowania siebie i innych. Sam potrafię się tak zaszufladkować, że gdy przyjdzie chwila refleksji to aż mi siebie jest żal, że potrafię się tak sprawnie poupychać w pewne formy i kategorię.

  Najważniejsza jest dobra wola i czyste intencje. Jeśli widzi się w drugiej osobie przede wszystkim „Człowieka” a nie katolika, Rosjanina, feministkę czy geja to wszystko powinno się dobrze zakończyć 🙂

  Jeśli chodzi o to co Franciszek myśli o kobietach, to może być też wpływ kultury kraju z którego się wywodzi. Kult „macho” jest w Ameryce Południowej bardzo silny. Niedawno rozmawiałem z pewnym profesorem, który był w Brazylii na konferencji naukowej. Kilka razy skorzystał z komunikacji miejskiej. Był zaskoczony, że gdy tylko wszedł do autobusu czy metra, kobiety ustępowały mu miejsca. Ma swoje lata, ale nie wygląda na tyle aby ktoś musiał mu ustępować miejsca siedzącego. Zdziwiony, zapytał się profesora brazylijskiego o co tutaj chodzi. Odparł, że jest mężczyzną i że to mu się zwyczajnie „należy” ze strony kobiet. Szok kulturowy. W krajach Ameryki Płd. mimo że kobiety odgrywają coraz większą rolę (są m.in. prezydentami Brazylii czy Argentyny) to w społeczeństwie dalej mają przypisane pewne „tradycyjne funkcje ” z racji swojej płci. Oby to się kiedyś zmieniło.

  Proszę szybko wracać do zdrowia bo wiosna już tuż tuż .
  Pozdrawiam 🙂

 2. ostatek Says:

  Powrotu do zdrowia życzę, choć egoistycznie stwierdzam, iż podczas choroby blog grubieje, co sprawia mi frajdę; blog! nie choroba Autorki.

  Oczywiście pasjonowałam się konklawe (również w blogu), jak każdy… a może ciut więcej. Zaskoczenie było nie aż tak wielkie. Przecież mało głosów zabrakło podczas poprzednich wyborów.
  Jakim będzie sternikiem ‚Łodzi Piotrowej’ – zobaczymy. Świat ma oczekiwania różne, od ikony KK, przez wprawnego polityka, władcę państwa, ekonomistę, reformatora, teologa, filozofa, kapłana…
  Na razie staram się nie oceniać przeszłości JŚ, bo do oceny nie wystarczy tylko znajomość faktów, potrzebna jest także wiedza o przyczynach.

  Im człowiek starszy, tym przeszłość dłuższa. 😉

  Pozdrawiam.

  PS – hm… niektóre źródła mówią, iż Piotr nigdy nie był w Rzymie, a i urzędu papieża wtedy nie było. Sorry, niedowiarstwo ze mnie wyłazi.

 3. Asenata Says:

  Co do Piotra i następców jego papieży

  jak wiadomo Piotr miał teściową Mateusz 8,14
  „Gdy Jezus przyszedł do domu Piotra, ujrzał jego teściową, leżącą w gorączce.”
  -to znaczy miał tez żonę

  To czy nie byłoby prawidłowo,żeby i obok Franciszka kobieta stała? 🙂

 4. Spectator Says:

  Franciszek ma ponoć złamane serce przez jakąś niewiastę. Kto wie, może dalej ją kocha? Jest miłośnikiem tanga, namiętnego tańca miłości. Tylko on wie jakie żywioły siedzą w jego duszy 🙂

  …ale raczej na papieżycę nie ma co mieć nadziei 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: