Jezuita z Argentyny, czyli Franciszek I

Franciszek I
Większego zaskoczenia chyba nie mogłam przeżyć, niż dziś, gdy ogłoszono imię nowego papieża i powiedziano kim jest. Kardynał Jorge Bergoglio, jezuita z Argentyny następcą Benedykta XVI. Przybrał imię Franciszka – po świętym Franciszku; Franciszka w Watykanie nigdy nie było. Lubię franciszkanów. Z klasztorem franciszkanów w Chęcinach jestem powiązana przedziwnymi nitkami od od wielu, wielu lat. Ostatnio byłam tam na mszy za mego tatę. Ale wracam do papieża – jezuity. W przyszłym tygodniu ukaże się wiosenny numer „Wolnomularza Polskiego”, w którym głównym artykułem jest historia pewnego… jezuity, który po otrzymaniu dyspensy, wstąpił w… Argentynie do wolnomularstwa. Po wielu latach napisał książkę, postulując historyczne porozumienie między Kościołem katolickim a masonerią. O tym wszystkim piszemy w naszym piśmie, także opowiadając się po tej stronie; za porozumieniem i braterstwem ponad wszelkimi podziałami. Dzisiaj zrobiłam kilka fotek Franciszkowi I, oczywiście – w telewizorze. Jedno wyszło przedziwnie, jest na nim sylwetka papieża, ale jednocześnie jest tłum na placu Świętego Piotra. Może to jakiś symbol?

Tagi: , ,

Komentarzy 6 to “Jezuita z Argentyny, czyli Franciszek I”

 1. Spectator Says:

  Ciekawe jaki jest jego stosunek do wolnomularstwa. Ponoć jest konserwatywny, ale dobrze się mu z oczu patrzy, ujmuje prostotą.

  Czekam z niecierpliwością na Wolnomularza 🙂

 2. Spectator Says:

  „Dajmy świadectwo braterstwa miłości i wzajemnego zaufania. Módlmy się zawsze, jedni za drugich, za cały świat, aby było WIELKIE BRATERSTWO” – jedne z pierwszych słów Franciszka 🙂

 3. Asenata Says:

  Mnie zaciekawił jego stosunek do kobiet
  i patrz podobno powiedział,że „kobiety są z natury niezdolny do pełnienia funkcji politycznych.”
  http://www.elpais.cr/frontend/noticia_detalle/1/79169

 4. Aszera Says:

  Braterstwo też nam się podoba. Co do kobiet, pewnie z młodości zawiódł się w miłości. No i wszystko zrozumiałe… Franciszek mnie ujął, to imię 🙂

 5. Katon Najmłodszy Says:

  Masoni chodzą do kościoła na mszę? Przecież obowiązuje ekskomunika.

 6. Aszera Says:

  Drogi Katonie Najmłodszy. Chodzą, chodzą, choć oczywiście nie wszyscy. Wśród nas panuje autentyczny pluralizm światopoglądowy. A ekskomunika? Wiedzą, że jest. Przykro im z tego powodu, ale robią jak robią, zgodnie ze swoim sumieniem, i – jak widać – kamienie w Kościołach na głowy ich nie spadają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: